Za dwa lata otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego

Data publikacji: 30.07.2018 12:20
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wizualizacja Centrum Zdrowia Psychicznego

Wizualizacja Centrum Zdrowia Psychicznego
Fot. Świętokrzyskim Centrum Profilaktyki i Edukacji / Wizualizacja Centrum Zdrowia Psychicznego

W przyszłym roku rozpocznie się w Kielcach budowa Centrum Zdrowia Psychicznego. Placówka powstanie przy Świętokrzyskim Centrum Profilaktyki i Edukacji na osiedlu Świętokrzyskie. Budynek o powierzchni 1300 metrów kwadratowych będzie miał dwa piętra.

Jak informuje Marek Scelina, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, gotowy jest już projekt budowlany. Pieniądze na realizację inwestycji miasto będzie się starało pozyskać z Unii Europejskiej.

- Na parterze znajdować się będzie dzienny oddział psychiatryczny. Będzie to miejsce, w którym  pacjenci będą mogli korzystać z różnych form wsparcia, w tym rehabilitacji. Na piętrze mieścić się będzie zespół leczenia środowiskowego i poradnia zdrowia psychicznego, a na samej górze centrum informacyjne, gdzie osoby mające problemy psychiczne uzyskają wszelkie informacje dotyczące możliwości leczenia - mówi Marek Scelina.

Jak przyznaje Krzysztof Gąsior, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Edukacji i Profilaktyki, problemy psychiczne, obok chorób układu krążenia i chorób onkologicznych, to grupa problemów zdrowotnych, które są najbardziej nasilone i najczęściej dotykają Polaków.

- Z badań wynika, że w ciągu życia przynajmniej jedna trzecia populacji doświadcza na tyle poważnych problemów psychicznych, że powinni skorzystać z pomocy medycznej, psychologicznej, czy psychoterapeutycznej. Problemy psychiczne będą należały do tych które systematycznie będą narastać. W dużej mierze związane jest to ze stresem, którego nie potrafimy opanować i z którym nie potrafimy sobie poradzić - wyjaśnia Krzysztof Gąsior.

Wniosek o przyznanie dofinansowania budowy Centrum Zdrowia Psychicznego miasto złoży jesienią. Szacuje się, że placówka powstanie w ciągu dwóch lat. Wartość tej inwestycji to ponad 5 mln zł.

Podobne wiadomości
Reklama