Kazimierz Mądzik: „Dobry Start” pozwoli też zniwelować różnicowe dochodowe

Data publikacji: 01.08.2018 08:30 / Data aktualizacji: 01.08.2018 09:51
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Kurator Oświaty

Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Kurator Oświaty
01.08.2018 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Od dziś wnioski o rządowe wsparcie z programu „Dobry Start” można składać nie tylko drogą elektroniczną, ale też drogą papierową. Jak już informowaliśmy, dotychczas, o przyznanie dofinansowania na zakup wyprawki szkolnej w naszym województwie złożono ponad 25 tysięcy wniosków.

Dzięki rządowemu wsparciu, każde dziecko uczące się w szkole podstawowej i średniej otrzyma jednorazowo 300 złotych. Dotychczas w naszym regionie wypłacono już świadczenia na kwotę około 2,5 mln zł.

Zdaniem świętokrzyskiego kuratora oświaty Kazimierza Mądzika, pieniądze z programu „Dobry start”, to realne wsparcie, bo jak podkreślił, według badań CBOS średni koszt wyprawki, to 680 złotych.

- 300 złotych to jest mniej niż połowa tej kwoty, ale jest to z pewnością bardzo duże wsparcie zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych, gdzie tych wydatków jest bardzo dużo. Wiemy, że mamy darmowe podręczniki, ale szkoła to nie tylko podręczniki, ale też inne rzeczy, takie jak plecak na książki, nowe obuwie czy odzież. To takie wsparcie, które pozwoli też zniwelować różnicowe dochodowe - powiedział gość Radia Kielce. 

Krzysztof Mądzik przypomniał, że wnioski w programie „Dobry start” można przesyłać do 30 listopada. Miejscem ich składania i realizacji są te same instytucje, które przyjmują świadczenia wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500 Plus”. Nie oznacza to jednak, że przestaje działać kanał elektroniczny.

Program Dobry Start przewiduje, że dzieci niepełnosprawne otrzymają to wsparcie do 24 roku życia. Podobnie jak w przypadku świadczenia z programu „Rodzina 500 Plus” pomoc będzie udzielana niezależnie od dochodu i aby je otrzymać trzeba złożyć wniosek.

W lipcu drogą elektroniczną wnioski o świadczenie Dobry Start złożyło w całym kraju ponad milion rodziców.

Reklama