Pielgrzymka jest szkołą wiary. Biskup Jan Piotrowski o pątniczym trudzie

Data publikacji: 03.08.2018 09:45
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jan Piotrowski, biskup ordynariusz Diecezji Kieleckiej

Jan Piotrowski, biskup ordynariusz Diecezji Kieleckiej
26.03.2018 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

- Udział w pielgrzymce jest dla katolików dobrowolnym wysiłkiem motywowanym wiarą - powiedział biskup kielecki Jan Piotrowski. Hierarcha będzie przewodniczył 37. Kieleckiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę, która wyruszy 6 sierpnia z Wiślicy.

Posłuchaj Rozmowy Dnia:

Biskup podkreślił, że także dla duchownych pątniczy trud jest ogromnym przeżyciem duszpasterskim, bowiem spotykają się z wiernymi w drodze, rozmawiają z nimi, wysłuchują ich trosk. Gość Radia Kielce dodał, że pątnicy stanowią wielką wspólnotę, na szlaku mówią do siebie "siostro", "bracie", a to stanowi o ich jedności.

W tym roku hasło pielgrzymki brzmi: "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym" i wpisuje się w wezwanie całego roku duszpasterskiego. Biskup Jan Piotrowski dodał, że motywacje pątników, by wyruszyć w drogę są różne i wynikają z różnych potrzeb.

- Niesiemy różne intencje, niesiemy w swoich sercach nadzieję. Pielgrzymka jest także szkołą wiary, ale również kultury bycia razem. Prowadzi szlakami naszej diecezji, tak bogatej w pomniki architektury, przyrody, kultury. To wszystko jest żywym przeżyciem kościoła, który jest w drodze, odzwierciedleniem marszu narodu wybranego. Ale ostatecznie ta motywacja jest religijna i służy umocnieniu wiary - powiedział.

Biskup Jan Piotrowski dodał, że współczesne pielgrzymki są atrakcyjne dla ludzi, którzy żyją wiarą i chcą tę wiarę pogłębiać, bez względu na wiek. Zaznaczył, że pielgrzymowanie pokazuje naturę Kościoła, tego, co jest w nim piękne i dobre, ale ma również wymiar ekspiacyjny, oczyszczający i pokutny.

- Pielgrzymka łączy wiele elementów: wymiar duchowy, kulturowy, patriotyczny, bo przecież w modlitwie nie zabraknie też miejsca na refleksję o ojczyźnie, jej wyzwaniach, tym, co w niej szlachetne, o potrzebie sprawiedliwości społecznej, mądrości, roztropności rządzących na wszystkich szczeblach władzy - stwierdził.

Biskup Jan Piotrowski podkreślił, że pielgrzymka jest miejscem walki o człowieka, a ludzi dobrych potrzebują zarówno ojczyzna, jak i kościół. Wyraził podziękowania osobom, które pomagają pielgrzymom, przyjmując ich w swoich domach, dostarczając napoje, żywność, wspierając dobrym słowem.

- Dopóki pielgrzymujemy, jesteśmy odważni w wierze i nie boimy się wysiłku - zaznaczył biskup Jan Piotrowski.

Pątnicy spotkają się w Wiślicy już w niedzielę, 5 sierpnia. Wyruszą na pielgrzymi szlak następnego dnia rano, by dotrzeć na Jasną Górę 13 sierpnia.

Reklama