Wierni z diecezji kieleckiej gotowi do wyjścia na pielgrzymi szlak

Data publikacji: 04.08.2018 17:54 / Data aktualizacji: 05.08.2018 21:50
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: PAP
Wiślica. Msza święta inaugurująca 37. Kielecką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę

Wiślica. Msza święta inaugurująca 37. Kielecką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę
Wiślica. 05.08.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Polowa msza święta przy bazylice kolegiackiej w Wiślicy koncelebrowana przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego i biskupa Mirosława Gucwę - misjonarza i nowego biskupa diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej zainaugurowała 37. Kielecką Pielgrzymkę na Jasną Górę. Ponad 1000 pątników na szlak wyruszy w poniedziałek wczesnym rankiem.

- Pielgrzymka jest czasem odkrywania Boga i rozmowy z nim. To czas refleksji i w wielu przypadkach powrotu do Boga - mówił do pielgrzymów z diecezji kieleckiej w trakcie homilii biskup Mirosław Gucwa. Hierarcha prosił pielgrzymów o modlitwę za Kościół w Afryce, który gnębiony jest przez rebeliantów mordujących niewinnych ludzi, w tym również osoby duchowne.

Wspólnej modlitwy przed bazyliką kolegiacką nie zepsuła kapryśna pogoda i ulewny deszcz, który w niedzielę wieczorem przeszedł nad Wiślicą.  Pątnicy modlili się, a po eucharystii rozmawiali i przygotowywali do drogi. Część z nich została w Wiślicy na noc.

Jak informuje Mateusz Żelazny, rzecznik prasowy kieleckiej pielgrzymki, pątnicy do pokonania mają około 210 kilometrów. 

- Trasa jest ta sama co w zeszłym roku. Wychodzimy z Wiślicy, po Busku-Zdroju dzielimy się na dwie grupy: jedna idzie do Chmielnika, druga do Pińczowa, później spotykamy się razem w Woli Morawickiej. Następnie Kielce i dalej przez Włoszczowę, Koniecpol i Mstów do Częstochowy - przekazuje Mateusz Żelazny.

Hasłem tegorocznej, pieszej pielgrzymki jest zawołanie „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Pielgrzymi na licznych konferencjach będą rozważać naukę o darach Ducha Świętego. Codziennie będą również uczestniczyć w mszy świętej. Pielgrzymka liczy 13 grup, natomiast 14 jest grupą duchową, która modlitewnie włącza się w trud pielgrzymowania.

Pielgrzymi wejdą do Kielc 8 sierpnia. Na Wzgórzu Katedralnym o godzinie 15.30 odprawiona zostanie msza święta pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego. Modlitwa będzie miała charakter dziękczynny.

Mateusz Żelazny zaznaczył, że w tym roku organizatorzy mieli niewielkie problemy z trasą w Kielcach, ze względu na remonty ulic: Husarskiej, Wapiennikowej i Ściegiennego oraz Piekoszowskiej.

- W pierwszym wariancie (ul. Husarska, Wapiennikowa i Ściegiennego) prawdopodobnie pójdziemy bokiem osiedlami. Przy ulicy Piekoszowskiej przejdziemy ul. Szajnowicza-Iwanowa w stronę Malikowa do ronda - powiedział Żelazny.

Jak podkreślił, kielecka pielgrzymka została poproszona o przetestowanie specjalnej aplikacji mobilnej „Bonafide”.

- Po jej zainstalowaniu uczestnik może zobaczyć m.in., który ma kilometr trasy, przewidywaną pogodę, wszystkie podawane przez nas komunikaty itp. To jest też mini blog, bo każdy może to spersonalizować pod siebie. Po kliknięciu w danym miejscu na trasie, może dodać jakieś wspomnienie, multimedia - wyjaśnił rzecznik pielgrzymki.

POBIERZ BEZPŁATNĄ APLIKACJĘ ZE SKLEPU GOOGLE PLAY

W pielgrzymce biorą udział m.in. Barbara Borcuch i Aleksandra Czerwek z kieleckiego Białogonu. Obie, jak mówią, na Jasną Górę idą po raz szósty.

- Na pielgrzymi szlak co roku ciągnie wewnętrzny głos, który nakazuje ruszyć w drogę. To również przywiązanie, a zarazem zobowiązanie i tęsknota za tym, co w pielgrzymce najpiękniejsze, czyli wspólnotą - tłumaczy Barbara Borcuch.

- Z roku na rok mimo cierpienia, mimo słońca i deszczu ciągle się powraca. To za sprawą tej wyjątkowej atmosfery i ludzi, z którymi co roku chcę się na pielgrzymce spotkać. To jedyny czas w roku, kiedy mogę wybrać się w taką wyjątkową podróż - dopowiada Aleksandra Czerwiak.  

W skierowanym do pielgrzymów słowie ordynariusz kielecki bp Jan Piotrowski zachęcił ich, aby zabrali ze sobą intencje osobiste, rodzinne, zawodowe i parafialne oraz diecezjalne, aby "dzięki Maryi Jasnogórskiej Pani Zawierzenia i Jej pośrednictwu one wszystkie stały się miłe Jezusowi Chrystusowi".

- Niech wśród tych intencji nie zabraknie modlitwy za chorych i cierpiących, modlitwy o nowe powołania kapłańskie, misyjne i zakonne. Jednocześnie setna rocznica niepodległości Polski domaga się modlitwy o trzeźwość Polaków, zgodę narodową, ducha patriotyzmu i pełnej miłości troski o naszą Ojczyznę - zaapelował hierarcha.

Co roku w pielgrzymce kieleckiej liczącej ponad 200 km bierze udział około 2 tys. uczestników przypisanych do trzynastu grup.

 

- Udział w pielgrzymce jest dla katolików dobrowolnym wysiłkiem motywowanym wiarą - powiedział na antenie Radia Kielce biskup kielecki Jan Piotrowski. Hierarcha będzie przewodniczył 37. Kieleckiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę.

Posłuchaj Rozmowy Dnia:

 

STRONA INTERNETOWA KIELECKIEJ PIESZEJ PIELGRZYMKI NA JASNĄ GÓRĘ:

http://www.pielgrzymka.kielce.pl

 

Z kolei ponad sto osób uczestniczy w 35. Pieszej Pielgrzymce Ziemi Sandomierskiej na Jasną Górę. Hasłem przewodnim całej pielgrzymki są słowa: „Wielbi dusza moja Pana”. Pątnicy wyruszyli w niedzielę z Sandomierza.

Reklama