Szpital w Końskich zaoszczędzi kilkaset tysięcy złotych rocznie

Data publikacji: 06.08.2018 21:15
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Szpital Powiatowy w Końskich

Szpital Powiatowy w Końskich
Końskie / Fot. Radio Kielce

Prawie 1700 paneli fotowoltaicznych zainstalowanych zostanie na dachu Szpitala Specjalistycznego w Końskich. Jak informowaliśmy, dodatkowo w lecznicy zamontowana zostanie pompa ciepła oraz wymieniona zostanie instalacja energetyczna.

Jak mówi Wojciech Przybylski, dyrektor koneckiego szpitala, dzięki inwestycji szpital wytworzoną przez siebie energię będzie używał na własne potrzeby, a to z kolei przyczyni się do znacznych oszczędności.

- Inwestycja spowoduje, że włączymy się jako szpital do firm, czy jednostek, które będą produkować ekologiczną, słoneczną energię. Wykorzystamy ją do naszej działalności. Będziemy mieli również zdecydowanie mniejsze zużycie gazu. Tym samym wpiszemy się w politykę ochrony środowiska i na wiele lat zmniejszymy zużycie energii elektrycznej i koszty funkcjonowania lecznicy – mówi Wojciech Przybylski.

Jak dodaje, w poniedziałek szpital podpisał stosowną umowę i w najbliższym czasie wyłoniona zostanie firma, która zrealizuje inwestycję.

- Panele będą zamontowane na dachach, jak również na ziemi. Żeby uzyskać taką moc, jaką planujemy, czyli pół megawata potrzeba ich prawie 1700 sztuk. To duże przedsięwzięcie bardzo potrzebne nie tylko dla szpitala, ale także dla środowiska – dodał Wojciech Przybylski.

Zakup energii elektrycznej Szpital Specjalistyczny w Końskich kosztuje 4 mln zł w skali roku. Natomiast po zrealizowaniu inwestycji lecznica nie będzie musiała już kupować zarówno gazu, jak i energii elektrycznej, co da oszczędności w wysokości 700 tys. zł w skali roku.

Realizacja inwestycji kosztować będzie prawie 5 mln 400 tys. zł. 2 mln 400 tys. zł pochodzić będzie z funduszy środków unijnych.

Reklama