Kukiz'15 chce nowego śledztwa w sprawie 4 lipca 1946

Data publikacji: 08.08.2018 15:24
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu od lewej: Dorota Jarońska, członek zarządu Kukiz'15, Hanna Łoboda, członkini Kukiz'15, Magdalena Fogiel - Litwinek, prezes stowarzyszenia Kukiz’15, Dorota Koczwańska-Kalita naczelnik kieleckiej delegatury IPN

Na zdjęciu od lewej: Dorota Jarońska, członek zarządu Kukiz'15, Hanna Łoboda, członkini Kukiz'15, Magdalena Fogiel - Litwinek, prezes stowarzyszenia Kukiz’15, Dorota Koczwańska-Kalita naczelnik kieleckiej delegatury IPN
Kielce . 08.08.2018 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Świętokrzyskie struktury Stowarzyszenia Kukiz’15 zwróciły się do Instytutu Pamięci Narodowej o wznowienie śledztwa w sprawie pogromu ludności żydowskiej z 4 lipca 1946 roku.

Magdalena Fogiel-Litwinek prezes stowarzyszenia podkreśla, że prawda o tych wydarzeniach jest bardzo ważna, nie tylko dla Kielc i kielczan, ale również całej Polski.

- Nasz apel motywowany jest nowymi faktami, które pojawiają się w związku z badaniami historyków, między innymi Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego z kieleckiego IPN. Nowe perspektywy niesie również odtajnienie części akt Centralnego Archiwum Wojskowego, a także zeznania Stanisławy Gawlik, z których wynika, że szyfrogramy, które zapowiadały wydarzenia z 4 lipca, dotarły do Kielc jeszcze przed tą datą - dodaje.

Magdalena Fogiel-Litwinek krytycznie odniosła się do publikacji „Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego” autorstwa Joanny Tokarskiej-Bakir, zarzucając jej propagowanie fałszywych tez na temat przyczyn tamtych wydarzeń.

- Ta publikacja w sposób jednoznaczny stwierdza, że wydarzenia z 4 lipca 1946 nie były prowokacją, tylko efektem antysemityzmu mieszkańców, milicji i wojska. Niestety książka, która jest bardzo krzywdząca, odbiła się szerokim echem w Polsce, będzie również tłumaczona na język angielski, przez co taki przekaz zostanie rozprzestrzeniony - dodaje.

Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN podkreśla, że Kielce wciąż muszą się zmagać z piętnem miasta, w którym doszło do tak tragicznego wydarzenia.

- Nowe publikacje i badania skłaniają nas do tego, aby jeszcze raz bardzo dokładnie przyjrzeć się tej sprawie. Od dwóch lat trwają również nasze intensywne prace nad zgłębianiem wiedzy i docieraniu do źródeł dotyczących pogromu - dodaje.

Naczelnik Kieleckiego IPN dodaje, że ostateczną decyzję o wznowieniu śledztwa w sprawie pogromu z 1946 roku, podejmie prokurator Instytutu Pamięci Narodowej.

W tym roku obchodziliśmy 72 rocznicę tamtych wydarzeń. W wyniku krwawych zajść przy ulicy Planty zginęło 37 Żydów i 3 Polaków.

Reklama