Najlepsze z najlepszych na Służewcu [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 10.08.2018 07:09
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.08.2018 Michałów. Stadnina koni

09.08.2018 Michałów. Stadnina koni
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Sto koni zaprezentuje się na rozpoczynającym się dziś w Warszawie 40. Narodowym Pokazie Koni Arabskich Czystej Krwi. Prestiżowa impreza, będąca częścią corocznego Święta Konia Arabskiego, potrwa do niedzieli. Świętokrzyska Stadnina Koni Michałów zgłosiła do ogólnopolskiego czempionatu 14 zwierząt.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, podjął decyzję o jednorazowym przeniesieniu imprezy na Tor Wyścigów Konnych w Warszawie. Do tej pory, wydarzenie odbywało się w państwowej stadninie w Janowie Podlaskim.

Hanna Sztuka, dyrektor ds. hodowli w Michałowie tłumaczy, że Narodowy Pokaz, to wydarzenie, na którym od lat prezentowane są najpiękniejsze konie z państwowych i prywatnych stadnin.

Będą one oceniane przez międzynarodowych sędziów w klasach wiekowych, osobno klacze, osobno ogiery, a spośród najlepszych wyłoniony zostanie Narodowy Czempion. Podkreśla, że na pokazie zaprezentowane zostaną najlepsze konie z michałowskiej hodowli.

- Wieziemy to, co aktualnie w Michałowie jest najlepsze, czyli konie, które mają szansę powalczyć o najlepsze tytuły - zaznacza Hanna Sztuka.

Dodaje, że w Narodowym Czempionacie nie mogą brać już udziału zwierzęta, które ten tytuł zdobyły wcześniej, a tych, jak dodaje, w michałowskim stadzie nie brakuje.

- Wystawiamy zatem młode konie i takie, które wcześniej zdobyły tytuł wiceczempiona - wyjaśnia główny hodowca stadniny.

Hanna Sztuka dodaje, że ważnym wydarzeniem w trakcie pokazu będzie wręczenie honorowego trofeum dla michałowskiej klaczy Zagrobla, które co roku przyznaje Światowa Organizacja Konia Arabskiego.

- Zagrobla jest wspaniałą, utytułowaną klaczą. Zdobyła tytuł Czempionki Świata i Stanów Zjednoczonych. 24-letnia klacz nie ma jednak na swoim koncie tytułu Czempionki Polski, o który w tym roku powalczy, pokazując co potrafi. Miłą uroczystością będzie dla nas również wręczenie Zagrobli trofeum WAHO, które przyznawane jest najwybitniejszym koniom w danym kraju – podsumowała Hanna Sztuka.

W ubiegłym roku, Stadnina Koni Michałów zdobyła na Narodowym Pokazie trzy złote medale oraz po dwa srebrne i brązowe krążki.

Głównym punktem tegorocznego Święta Konia Arabskiego będzie aukcja Pride of Poland. Licytacja odbędzie się w niedzielę w Janowie Podlaskim. Świętokrzyska stadnina wystawiła na sprzedaż pięć swoich klaczy. Dzień po aukcji, 13 sierpnia, Stadnina Michałów wystawi również 5 swoich klaczy o mniejszej wartości na aukcji Summer Sale.

Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi rozpocznie się dziś o godzinie 15.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Reklama