Pacanów świętuje i czeka na odzyskanie praw miejskich

Data publikacji: 11.08.2018 08:15
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Pacanów

Pacanów
Pacanów / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Rozpoczęły się Dni Pacanowa. W trakcie dwudniowej imprezy mieszkańcy świętują również jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 20-lecie powstania Województwa Świętokrzyskiego, a także 753. rocznicę nadania praw miejskich, które Pacanów utracił po powstaniu styczniowym. Jak informuje wójt Pacanowa Wiesław Skop, w sobotę zaplanowano blok rekreacyjno-sportowy.

Odbędą się m. in. turniej szachowy o Mistrzostwo Gminy Pacanów (godzina 12.00) i biegi uliczne. Z kolei w niedzielę obchody rozpoczną się w południe uroczystą mszą świętą dożynkową w bazylice w Pacanowie. Później nastąpi przemarsz korowodu dożynkowego i historycznego na rynek gdzie odbędzie się inscenizacja nadania praw miejskich.

Jak dodaje Wiesław Skop, Dni Pacanowa to jednak preludium do bardzo oczekiwanego przez mieszkańców wydarzenia, czyli odzyskania praw miejskich.

- Konsultowaliśmy to z mieszkańcami, którzy chcą, żeby Pacanów znów był miastem. Dokumenty przesłaliśmy do ministerstwa i teraz czekamy, czy 11 listopada będziemy mogli świętować odzyskanie praw miejskich, które carat zabrał w 1869 roku stosując karę za aktywny udział mieszkańców w Powstaniu Styczniowym – powiedział.  

Gwiazdami Dni Pacanowa będą Andre oraz zespół Baciary. Wydarzenie zakończy w niedzielę dyskoteką pod gwiazdami.

Reklama