Legenda Kielc uhonorowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę

Data publikacji: 15.08.2018 14:31
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.08.2018 Kielce. Święto Wojska Polskiego. Henryk Dłużewski, żołnierz AK z rąk wojewody Agaty Wojtyszek otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

15.08.2018 Kielce. Święto Wojska Polskiego. Henryk Dłużewski, żołnierz AK z rąk wojewody Agaty Wojtyszek otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

102-letni Henryk Dłużewski został wyróżniony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie przyznał mu Prezydent RP Andrzej Duda. Kielczanin został uhonorowany w trakcie Wojewódzkich Obchodów Święta Wojska Polskiego, które odbyły się na placu Wolności w Kielcach.

Henryk Dłużewski mówi, że mimo sędziwego wieku cały czas czuje się bardzo dobrze.

- Nie spodziewałem się tych zaszczytów, które na mnie spadają. Ostatnio wyróżniono mnie honorową odznaką AK oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Starałem się żyć uczciwie i oddać ojczyźnie to, co od niej dostałem, bo jeszcze na studiach otrzymywałem stypendium - zaznaczył w rozmowie z Radiem Kielce.

Dodaje, że pamięta jeszcze czasy przedwojenne. Wspomina swoich kolegów, z którymi - jak żartuje - robił różne dowcipy. W czasie wojny służył w Armii Krajowej.

- Pod koniec okupacji zajmowałem stanowisko podleśniczego. W dzień Niemcy przychodzili po drewno. Nadleśniczym był mądry Polak doktor Linke. Bardzo dobrze mówił po niemiecku i Hitlerowcy mu salutowali. Nieopodal jego zięć był dowódcą jednostki AK. W dzień przychodzili Niemcy, a w nocy „chłopcy z lasu”. Żyło się wtedy jak na wulkanie - mówi rozmówca Radia Kielce.

Henryk Dłużewski zaprojektował wiele pomników, w tym „Czwórkę Legionową” w Kielcach, Marszałka Piłsudskiego w Opatowcu oraz pułkownika Wiktorowskiego w Klimontowie.

Henryk Dłużewski

Urodził się w Jelance w gminie Rzeczniów (pow. lipski) 14 sierpnia 1916 roku. W Radomiu kończył gimnazjum im. Chałubińskiego oraz Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii w Zambrowie. Jest także absolwentem leśnictwa w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Wydziału Budownictwa Przemysłowego Politechniki Warszawskiej.

Po wojnie pracował m.in. jako leśniczy koło Szczytna, w ministerstwach odbudowy, budownictwa oraz w biurach projektowych w Kielcach. Jest autorem lub współautorem projektów kilkunastu obiektów w całej Polsce, jest również konstruktorem budynku domu towarowego Tęcza przy ulicy Sienkiewicza w Kielcach, „Czwórki Legionowej” oraz kościoła parafialnego w Dwikozach. Projektował także konstrukcje dwóch zakładów taboru kolejowego w Korei Południowej. 

Henryk Dłużewski sam zaznacza, że najbardziej okazałym jego dziełem jest Pomnik Niepodległości przed dworcem PKP w Kielcach. Jego budowa była dużym wyzwaniem.

Brał także udział w pracach przy odbudowie Warszawy. W stolicy poznał swoją przyszłą żonę. Po narodzinach pierwszego syna razem z rodziną zamieszkał w Kielcach. W 1981 roku przeszedł na emeryturę. Wtedy rozpoczął działalność jako konstruktor pomników.

adv adv
Wiadomości
Reklama