Polski generał patronem szkoły w Opatowie

Data publikacji: 22.08.2018 16:11
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Generał Stanisław Gano od 1 września będzie patronem opatowskiej

Generał Stanisław Gano od 1 września będzie patronem opatowskiej "jedynki"
Opatów. 22.08.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Generał brygady Stanisław Gano będzie od 1 września patronem Szkoły Podstawowej nr 1 w Opatowie. Oficer piechoty w Wojsku Polskim i Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, urodził się w 1895 roku, właśnie w Opatowie. Żołnierz pochodził z rodziny o silnych tradycjach patriotycznych i niepodległościowych. W stopniu pułkownika kierował Oddziałem II Sztabu Naczelnego Wodza, czyli polskim wywiadem wojskowym, w czasie II wojny światowej.

Anna Przygoda, dyrektor szkoły, której żołnierz będzie patronował, informuje, że uroczystości związane z nadaniem imienia odbędą się 26 września.

– Tego dnia w 1946 roku, tzw. Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej pozbawił ponad 60 wojskowych polskiego obywatelstwa. W tej grupie byli m. in.: generał Władysław Anders i generał Stanisław Gano – mówi Anna Przygoda.

Dyrektor szkoły przypomina, że w tym roku mija 50. rocznica śmierci pochodzącego z Opatowa oficera. Dodatkowo szkoła świętuje dwustulecie powstania, bo kontynuuje pracę powstałej w 1818 roku pierwszej elementarnej szkoły w Opatowie.

Dwadzieścia lat temu, mało znaną biografią generała Stanisława Gano zainteresował się historyk Marek Lis, który na co dzień pracuje w opatowskiej bibliotece. Pierwszą biografię oficera wydano w 2000 roku. Jej autorami byli właśnie Marek Lis i Jacek Wojno z Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie.

– Ten artykuł był oparty głównie na dokumentach, które uzyskaliśmy z tej instytucji, ale także udało nam się zdobyć dokumenty z archiwum generała Sikorskiego – tłumaczy Marek Lis.

Patron szkoły został wybrany przez uczniów w głosowaniu.

Reklama