Henryk Dłużewski twarzą ogólnopolskiej kampanii [FILM]

Data publikacji: 22.08.2018 17:07
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.08.2018 Kielce. Święto Wojska Polskiego. Henryk Dłużewski, żołnierz AK z rąk wojewody Agaty Wojtyszek otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

15.08.2018 Kielce. Święto Wojska Polskiego. Henryk Dłużewski, żołnierz AK z rąk wojewody Agaty Wojtyszek otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kielczanin, twórca wielu pomników w mieście Henryk Dłużewski znajdzie się na setkach billboardów. Występuje także w spotach promujących ogólnopolską kampanię na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Na portalu Youtube od piątku można oglądać filmik z jego udziałem.

 

Henryk Dłużewski 4 sierpnia obchodził swoje 102 urodziny. W kampanii bierze udział także sześciu innych stulatków, to mieszkańcy Gdyni, Marek, Katowic, Zgierza, Siedlec i Krakowa.

Kampania „Piękny wiek” zorganizowana przez telewizję History rozpocznie się 23 sierpnia i potrwa 3 miesiące. Projekt ma pokazać najważniejsze momenty burzliwych dziejów niepodległej Polski przez pryzmat zwykłych mieszkańców naszego kraju opowiadających swoje niezwykłe historie.

Podczas tegorocznych wojewódzkich Obchodów Święta Wojska Polskiego Henryk Dłużewski został wyróżniony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie przyznał mu Prezydent RP Andrzej Duda.

W rozmowie z Radiem Kielce zaraz po otrzymaniu wyróżnienia mówił, że mimo sędziwego wieku cały czas czuje się bardzo dobrze. - Nie spodziewałem się tych zaszczytów, które na mnie spadają. Ostatnio wyróżniono mnie honorową odznaką AK oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Starałem się żyć uczciwie i oddać ojczyźnie to, co od niej dostałem, bo jeszcze na studiach otrzymywałem stypendium - zaznaczył w rozmowie z Radiem Kielce.

Od 1 października w programie History będzie również emitowany teledysk do nowej wersji utworu „Dzień dobry Polsko” w wykonaniu rapera Dominika „Donia” Grabowskiego z grupy Ascetoholix, który napisał do piosenki nowy tekst nawiązujący do tematyki 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Henryk Dłużewski jest inicjatorem i projektantem budowy oraz rozbudowy ponad dwudziestu pomników, tablic i innych form architektonicznych, upamiętniających wydarzenia historyczne, które miały miejsce w Kielcach i województwie świętokrzyskim. Jest autorem m. in. pomników: „Czwórki Legionowej” w Kielcach, Marszałka Piłsudskiego w Opatowcu oraz pułkownika Wiktorowskiego w Klimontowie.

Urodził się 14 sierpnia 1916 roku w Jelance, w gminie Rzeczniów. W Radomiu kończył gimnazjum im. Chałubińskiego oraz Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii w Zambrowie. Jest także absolwentem wydziału leśnictwa w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i wydziału Budownictwa Przemysłowego Politechniki Warszawskiej.

Reklama