Motocyklem prosto na imieniny dębu "Bartek"

Data publikacji: 24.08.2018 19:58
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.08.2018 Zagnańsk. Imieniny dęba Bartka i 80 lecie motocykla SHL

24.08.2018 Zagnańsk. Imieniny dęba Bartka i 80 lecie motocykla SHL
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zlot Bartłomiejów, zawody sportowe, a także prezentacje zabytkowych pojazdów i pokazy mody - tak obchodzone były imieniny dębu „Bartek”, które w tym roku połączone zostały z jubileuszem 80-lecia istnienia motocykla SHL.

Szczepan Skorupski, wójt Zagnańska wyraził nadzieję, że takie okolicznościowe imprezy przełożą się na promocję słynnego drzewa.

Z okazji imienin "Bartka" powołano „Lożę Bartłomiejów i Bartoszów”. Jak mówił Bartłomiej Kowalewski, jeden z organizatorów spotkania, ważnym zadaniem grupy będzie stworzenie w Zagnańsku centrum turystycznego promującego świętokrzyski pomnik przyrody.

Na parkingu przy dębie zorganizowano zlot motocykli kieleckiej marki SHL i innych pojazdów zabytkowych. Dominowały jednoślady, ale były także samochody. Maciej - mieszkaniec Zagnańska, który przyjechał wartburgiem 1.3 bardzo chwalił swoje auto. Jak mówił -  używa go jako swojego głównego środka lokomocji każdego dnia, z wyjątkiem okresów zimowych, z powodu wrażliwości wartburga na uliczną sól.

Jedną z atrakcji był także pokaz mody motocyklowej. Organizatorka pokazu, Marzena Chełmińska stwierdziła, że projektanci postawili na modę "z pazurem", łączącą najnowsze trendy z modą demobilową.

Dąb „Bartek” - jedno z najstarszych drzew w Polsce oceniany jest przez ekspertów na około 700 lat. W 1954 objęty został ochroną jako pomnik przyrody. W ostatnich latach próchnienie umierającego już drzewa stało się poważnym problemem. Aktualnie większość konarów dębu wzmocnionych jest przez podpory. Przygotowywana jest koncepcja podwieszenia drzewa pod specjalnie skonstruowanym łukiem. Miałoby to uchronić drzewo przed ewentualnym zawaleniem się pod własnym ciężarem.

Tagi do tego wpisu
Reklama