Dożynki mocno wpisane w tradycje świętokrzyskich rolników

Data publikacji: 26.08.2018 07:35 / Data aktualizacji: 26.08.2018 20:54
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Daniel Lenart , Tomasz Piwko , Emilia Sitarska , Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Mirzec. Dożynki powiatowo-gminne

Mirzec. Dożynki powiatowo-gminne
26.08.2018 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

Barwne korowody dożynkowe przeszły w niedzielę przez miejscowości województwa świętokrzyskiego. Święto Plonów celebrowały gminy i powiaty naszego regionu. Zgodnie z tradycją, prezentowane były wieńce dożynkowe, odbywały się również atrakcyjne koncerty.

BRODY:

Dożynki w gminie Brody miały w tym roku charakter religijny, uroczystości skoncentrowały się na mszy w kościele parafialnym w Krynkach, najstarszej świątyni na terenie gminy.

Brody. DożynkiFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Pomimo deszczu do kościoła w Krynkach przyniesione zostały wieńce przygotowane przez poszczególne sołectwa. Uplecione były z tegorocznych zbóż, kwiatów i owoców. Formą nawiązują do symboli eucharystycznych i maryjnych. Sołectwo Krynki przygotowało imponującą koronę, która przypominała cześć oddawaną Matce Boskiej Kryneckiej, wieniec z Rudnika to kielich z hostią. Sołtys Brodów Maria Jagieła i jej mąż Andrzej co roku organizują sąsiadów do wspólnego przygotowania wieńca. Za każdym razem ma on inną formę, tegoroczna nawiązywała właśnie do postaci Matki Bożej.

Brody. Dożynki. Zabytkowa figurka26.08.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Proboszcz parafii Krynki ksiądz Wojciech Zdon podkreślał, że dożynki to dziękczynienie Bogu za plony, zarówno te uzyskane w dużych gospodarstwach, jak i w przydomowych ogródkach. Dożynki to też utrwalony w tradycji ludowej i religijnej sposób podsumowania żniw.

Jak zaznaczali mieszkańcy gminy Brody, pomimo zmian na współczesnej wsi wciąż ważnym elementem integracji mieszkańców jest przygotowywanie wieńców, palm wielkanocnych czy ołtarzy podczas Bożego Ciała. Ten element, bez względu na przemiany gospodarcze, świadczy o tożsamości wsi. Dowodem na to jest przyłączanie się młodych ludzi do kultywowania tradycji.

DWIKOZY:

W Dwikozach odbyły się dożynki powiatu sandomierskiego. Po mszy świętej polowej odbyła się część obrzędowa. Wszystkie gminy przywiozły na uroczystość swoje wieńce dożynkowe, które wzięły udział w konkursie na najpiękniejszy. Zwyciężyła gmina Zawichost.

Wieniec gminy Koprzywnica pochodził z miejscowości Kamieniec. Zrobiono go z naturalnych materiałów m.in. zbóż, suszonych i żywych kwiatów, ziół, warzyw i owoców.

Dwikozy. Dożynki powiatu sandomierskiegoDwikozy. 26.08.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

- Jego wykonanie bardzo zintegrowało ludzi, którzy chętnie się udzielali. W tym gronie były także dzieci, co oznacza, że będziemy mieć komu przekazać te tradycje - powiedział jeden z mieszkańców Kamieńca - Janusz Ćwiertnia.

Podczas dożynek odbywały się występy artystyczne miejscowych i zaproszonych zespołów. Były stoiska, na których można było degustować potrawy przygotowane przez sołectwa i koła gospodyń wiejskich. Maria Ogórek z KGW w Dwikozach powiedziała, że dożynki powiatowe to ważna uroczystość dla środowiska lokalnego. To podziękowanie za całoroczną, trudną pracę rolników, dlatego panie bardzo zaangażowały się zarówno w wicie wieńca, jak i przygotowanie różnych dań oraz wypieków. Podczas dożynek można było również spróbować, jak smakują miody wyprodukowane przez członków Koła Pszczelarskiego w Dwikozach. Prezentowało się koło łowieckie i kilka instytucji związanych z rolnictwem.

Przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego Tomasz Huk stwierdził, że to jest trudny sezon dla rolnictwa.

- Niektóre uprawy ucierpiały z powodu suszy, inne obrodziły ponad miarę, co jest powodem niskich cen. Nowoczesne rolnictwo i sadownictwo wymaga większych nakładów, a przy dzisiejszych cenach trudno będzie związać koniec z końcem - dodał przewodniczący.

Gwiazdą wieczoru w Dwikozach była Claudia. Całość zakończyła się zabawą taneczną.

KUNÓW:

Gmina Kunów w tym roku była gospodarzem dożynek powiatu ostrowieckiego. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Władysława. Następnie przedstawiciele sześciu gmin, a także samorządowcy i parlamentarzyści kontynuowali święto plonów na miejscowym boisku.

Nieustępujący deszcz zniechęcił mieszkańców Kunowa do uczestnictwa w dożynkach, podczas których prezentowały się m.in. koła gospodyń wiejskich. Stoły uginały się od wypieków, chlebów, naturalnych soków czy miodów. Przedstawicielka KGW ze Szwarszowic w gminie Bodzechów Renata Kiszka w swoim gospodarstwie uprawia zboża. Powiedziała, że ma za co dziękować podczas dożynek.

Kunów. Dożynki powiatu ostrowieckiego26.08.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

- W tym roku wbrew suszy, a potem deszczom, zbiory były dobre, sypnęło zbożem - mówiła Renata Kiszka.

Senator PiS Jarosław Rusiecki uważa, że rolnictwo to rodzaj służby. Dzięki niej województwo zaopatrzone jest w żywność.

- Służba, która nie zwalnia rolnika od tego, żeby czy w deszczu, czy skwarze słońca wychodzić z domu do swojego gospodarstwa i podejmować trud dla chleba, aby go starczyło dla wszystkich - mówił senator.

Starosta ostrowiecki Zbigniew Duda uważa, że dożynki to jedno z najpiękniejszych świąt, głęboko osadzonych w polskiej tradycji.

Kunów. Dożynki powiatu ostrowieckiego. Na zdjęciu (od lewej): Zbigniew Duda - starosta powiatu ostrowieckiego i Jarosław Rusiecki - senator PiS26.08.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

- Zbieramy się tutaj, aby podziękować rolnikom za trud pracy, często mozolnej i niewidocznej, ale jej efekty widzimy na stołach - mówił starosta.

Burmistrz gminy Kunów Lech Łodej podkreślił, że praca w rolnictwie jest ciężka i wyjątkowa. Rolników cechuje silny patriotyzm, miłość do ziemi i religijność. Podczas swojego przemówienia zwrócił się do parlamentarzystów, aby uchwalając prawo, zawsze mieli na uwadze dobro rolnika. Przypomniał tegoroczne problemy sadowników. Chwali krok rządu w sprawie detalicznego handlu.

- To ukłon w kierunku rolnika - mówił Lech Łodej.

Podczas dożynek wystąpiły zespoły śpiewacze działające w kołach gospodyń wiejskich, które tradycyjnie ośpiewały wieńce dożynkowe.

MIRZEC:

Dożynki powiatu starachowickiego odbyły się w Mircu. Uroczystości rozpoczął barwny korowód dożynkowy z centrum Mirca do kościoła parafialnego p.w. Św. Leonarda. Dziękczynną sumę za zebrane plony sprawował ks. prałat Stanisław Szczerek, który wygłosił homilię, poświęcił wieńce i chleb dożynkowy.

Jak podkreśliła Danuta Krępa starosta starachowicki, święto plonów to wyraz podziękowania za rolniczy trud, wysiłek i poświęcenie.

Z kolei biorąca udział w uroczystościach Agata Wojtyszek wojewoda świętokrzyski mówiła, że dożynki to bardzo ważne dla każdego rolnika wydarzenie.

Mirzec. Dożynki powiatowo-gminne. Na zdjęciu (od lewej): Danuta Krępa - starosta powiatu starachowickiego; Mirosław Seweryn - wójt Mirca i Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski26.08.2018 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

- To podsumowanie całorocznej pracy, a zarazem podziękowanie za trud - dodała.

Na te uroczystości list przygotował premier Mateusz Morawiecki. Podziękował w nim rolnikom za to, że mimo różnych sytuacji pogodowych, które również dotknęły województwo świętokrzyskie w tym roku, nadal trwają, uprawiają ziemię i kochają ją.

Starostami tegorocznych dożynek powiatu starachowickiego byli: Piotr Rokita i Katarzyna Niedziela z Mirca Majoratu.

Mirzec. Dożynki powiatowo-gminne. Na zdjęciu: starostowie dożynek: Katarzyna Niedziela i Piotr Rokita26.08.2018 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

Podczas dożynek rozstrzygnięto konkurs „Piękna i bezpieczna zagroda, przyjazna środowisku”. Pierwsze miejsce zajęło gospodarstwo Zofii i Kazimierza Derlatków z miejscowości Jagodne.

W tegorocznej edycji powiatowego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne nagrodzone zostały gospodarstwa: Łukasza Michalczaka z Osin Majoratu w gminie Mirzec, Doroty Piwnik z Brzezia w gminie Pawłów, Mirosława Szwugiera z Ambrożowa także w gminie Pawłów. Dyplomy dla właścicieli wyróżnionych gospodarstw wręczyła Agnieszka Buras, kierownik placówki KRUS Starachowice.

Gwiazdą wieczoru był zespół Baciary. Imprezę zakończyła zabawa taneczna.

Święta plonów obchodziły również powiaty: jędrzejowski, kazimierski, kielecki, pińczowski i staszowski.

Dożynki zorganizowały też świętokrzyskie gminy. Uroczystości odbywały się między innymi w: Iwaniskach, Krasocinie, Moskorzewie, Słupi Koneckiej i Ożarowie.

Reklama