Mistrz Wincenty Kadłubek wspominany u cystersów

Data publikacji: 26.08.2018 07:59 / Data aktualizacji: 26.08.2018 21:03
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.08.2018 Jędrzejów. Archiopactwo Cystersów.  Msza w 800-lecie przybycia do Jędrzejowa bł Wincentego Kadłubka. Arcybiskup Marek Jędraszewski

26.08.2018 Jędrzejów. Archiopactwo Cystersów. Msza w 800-lecie przybycia do Jędrzejowa bł Wincentego Kadłubka. Arcybiskup Marek Jędraszewski
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Msza święta pod przewodnictwem metropolity krakowskiego, arcybiskupa Marka Jędraszewskiego podsumowała czterodniowe uroczystości z okazji 800-lecia przybycia błogosławionego Wincentego Kadłubka do Jędrzejowa. Ojcowie cystersi, do których zakonu wstąpił mistrz Wincenty oraz mieszkańcy Jędrzejowa podkreślają, że pamięć o tym wielkim chrześcijaninie jest pielęgnowana.

Ordynariusz diecezji kieleckiej biskup Jan Piotrowski powiedział Radiu Kielce, że błogosławiony Wincenty Kadłubek był nie tylko wielkim chrześcijaninem, ale też wielkim Polakiem, dzięki któremu znamy historię początków naszego narodu.

Arcybiskup Marek Jędraszewski podkreślał w kazaniu, że Wincenty Kadłubek był jednym z największych intelektualistów ówczesnej Polski, a jednocześnie człowiekiem pełnym pokory i wiary. Kiedy zrezygnował z funkcji biskupa krakowskiego i przybył do Jędrzejowa, padł na twarz przed cystersami, którzy wyszli go powitać. Metropolita podkreślał, że ogromnie ważna dla niego była też Ojczyzna.

Oprócz biskupa Piotrowskiego metropolicie krakowskiemu asystowali również biskup Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz diecezji sandomierskiej, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk oraz opaci cysterscy.

Jak mówi cysters ojciec Bruno Paterewicz, podczas czterodniowych uroczystości modlono się między innymi o kanonizację błogosławionego Wincentego Kadłubka.

Uroczysta msza święta, której przewodniczy metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski w asyście biskupów kieleckich i sandomierskich oraz opatów cysterskichJędrzejów. 26.08.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Proces na razie został zahamowany na etapie Watykanu, ale cystersi mają nadzieję, że zostanie wznowiony - dodaje.

Taką nadzieję mają też mieszkańcy Jędrzejowa, z którymi rozmawiał reporter Radia Kielce. Jak mówią - proszą o to w swoich modlitwach.

W niedzielnym nabożeństwie uczestniczyli również europoseł Prawa i Sprawiedliwości Beata Gosiewska oraz posłowie PiS Anna Krupka i Krzysztof Lipiec.

Wieczorem odbył się Finał XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Koncert dedykowany był świętemu Janowi Pawłowi II w 40. rocznicę pontyfikatu oraz błogosławionemu Wincentemu Kadłubkowi.

Reklama