Historia armii Berlinga na wystawie w Skarżysku

Data publikacji: 26.08.2018 08:44 / Data aktualizacji: 26.08.2018 09:40
Autor: Tomasz Piwko / Kategoria: Kultura
Wernisaż wystawy „Polska Armia Stalina”

Wernisaż wystawy „Polska Armia Stalina”
Skarżysko-Kamienna. 25.08.2018 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

W Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej można oglądać wystawę „Polska Armia Stalina”, poświęconą historii wojska, formowanego w ZSRR pod wodzą gen. Zygmunta Berlinga. Wystawę wypożyczono z lubelskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak mówi Piotr Kołodziejski, koordynator wydarzenia, ekspozycja plansz została przygotowana przez Michała Durakiewicza z IPN. Opowiada historię armii Berlinga od czasu jej powstania w 1943 roku, przez cały szlak bojowy, aż do roku 1945. Jest wzbogacona zbiorami muzealnymi i pamiątkowym medalami.

Wystawa zachęca do nowego spojrzenia na pamięć o żołnierzach, którzy nie dostali się do armii Andersa i są traktowani jako „janczarzy” Stalina. Okazją do pochylenia się nad historią „berlingowców” jest przypadająca w tym roku 75. rocznica bitwy pod Lenino - dodał Piotr Kołodziejski.

Jak podkreśliła Monika Kowalczyk-Kogut, dyrektor Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, wydarzenie jest częścią projektu „Prawda czasu i prawda ekranu” realizowanego przez muzeum, a współfinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura- Interwencje 2018”.

Po wernisażu, który odbył się w piątek można było zobaczyć krótkie filmy dokumentalne nakręcone w 1945 roku podczas walk z hitlerowskimi wojskami. Były to m. in.: „Bitwa o Kołobrzeg”, „Na Zachód” i „Zagłada Berlina”. Wszystkie wyreżyserował Jerzy Bossak, twórca polskiego dokumentu, założyciel „Czołówki Filmowej” Wojska Polskiego. Z kolei w sobotę wyświetlone zostały filmy: „Synowie Ludu”, „Bitwa o Wał Pomorski”, oraz „Berlinerstrasse 1 maja 1945”.

Wystawę planszową będzie można zwiedzać przez miesiąc. Wstęp wolny.

Reklama