Wakacje były udane, czas wrócić do szkoły

Data publikacji: 31.08.2018 15:14
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Konferencja prasowa w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim dotycząca przygotowania do roku szkolnego.  Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Słoń - senator RP; Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski i Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty

Konferencja prasowa w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim dotycząca przygotowania do roku szkolnego. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Słoń - senator RP; Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski i Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty
Kielce. 31.08.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Wakacje można uznać za udane, a na kolonie i obozy jeździ coraz więcej świętokrzyskich dzieci. Takie wnioski przedstawili wojewoda i świętokrzyski kurator oświaty.

Jak mówi Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, cieszy szczególnie to, że w porównaniu do ubiegłych lat, wakacje na koloniach i obozach spędzało więcej uczniów. Świadczy o tym liczba zgłoszeń zorganizowanych wypoczynków, które wpływają do Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.

- Tych zgłoszeń wpłynęło 514, czyli o 74 więcej niż w roku 2017. Świadczy to o tym, że młodzież chce wypoczywać aktywnie. Ten wypoczynek był bezpieczny, co prawda przez ulewy zdarzyły się dwie ewakuacje obozów harcerskich, ale nic się tam nikomu nie stało, cała akcja odbyła się sprawnie – opowiada Agata Wojtyszek.

Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości tłumaczy większą liczbę dzieci odpoczywających na koloniach i obozach wzrostem zamożności rodzin.

– To jeden z sukcesów programu „500+” - mówi.

Jak dodaje, rodzice dzieci w wieku szkolnym mają kolejny powód do zadowolenia, bowiem każdemu uczniowie przysługuje 300 złotych w ramach wyprawki szkolnej. Gwarantuje to kolejny rządowy program „Dobry start”.

- Nasze województwo może się pochwalić, że jesteśmy na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o wydatkowanie pieniędzy z tego programu. Wyprawka trafiła już do ponad 56 procent dzieci i młodzieży uprawnionych, by rozpocząć rok szkolny – mówi Krzysztof Słoń.

Rok szkolny rozpocznie w poniedziałek 191 tysięcy dzieci z regionu, z czego około 10 tysięcy pójdzie do szkoły po raz pierwszy. Jak mówi Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, nieliczne szkoły nie zdążyły zakończyć remontów do końca wakacji, ale dyrektorzy mają obowiązek przyjąć dzieci i zapewnić im bezpieczne zajęcia.

- Jeżeli nie ma możliwości prowadzenia lekcji w szkole, dyrektor musi zapewnić inny budynek lub zorganizować na przykład „zieloną szkołę”. Nie może dojść do sytuacji, że rodzice nie będą mogli dzieci wysłać do szkoły – zapowiada Kazimierz Mądzik.

Jak dodaje kurator, remonty trwają jeszcze między innymi w dwóch szkołach na terenie gminy Mirzec oraz w Szkole Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju.

Rok szkolny 2018/2019 będzie także pierwszym, w którym uczniowie ósmej klasy będą zdawali egzamin podsumowujący ich wiedzę zdobytą w szkole podstawowej. Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty będzie miało koordynatorów, do których nauczyciele i rodzice mający wątpliwości co do egzaminu mogą się zwrócić z pytaniami.

Podobne wiadomości
Reklama