Święto legendy Starachowic. Ciekawostką Star z napisem... Jelcz

Data publikacji: 01.09.2018 19:04 / Data aktualizacji: 01.09.2018 20:46
Autor: Tomasz Piwko / Kategoria: Wiadomości z regionu
Starachowice. IV Zlot Samochodów Zabytkowych Legenda Stara

Starachowice. IV Zlot Samochodów Zabytkowych Legenda Stara
Starachowice. 01.09.2018 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

W Starachowicach trwa IV Zlot Pojazdów Zabytkowych „Legenda Stara”. Oprócz tej marki, która rozsławiła miasto, w imprezie udział biorą osobowe samochody zabytkowe z lat 60-tych i 70-tych oraz motocykle. W sobotę kierowcy rywalizowali w jeździe na orientację i slalomie. Odbyła się także konferencja z okazji 70. rocznicy rozpoczęcia produkcji samochodów Star.

Jak podkreśla wicestarosta starachowicki Marek Pawłowski „Legenda Stara” to ważne wydarzenie dla miasta. Przypomina bowiem, iż tutaj produkowano te auta.

- To było całe życie mieszkańców, którzy pracowali w tej fabryce. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych było ich bowiem kilkanaście tysięcy - dodał Marek Pawłowski.

Wśród prezentowanych pojazdów był m.in odrestaurowany Star 266 biorący udział w 1988 roku w Rajdzie Paryż-Dakar. Za jego kierownicą zasiadł wówczas Jerzy Mazur. Pojazd obecnie znajduje się w Starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki. Był także jeden z najstarszych samochodów używanych przez straż pożarną - Star 25.

- Ma emblemat „Jelcz”, gdyż te pojazdy właśnie w tej fabryce przystosowywano dla potrzeb straży - wyjaśnia Tomasz Kordeusz, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki.

Uczestnicy zlotu chwalą jego organizacje i podkreślają, że można obejrzeć dużo ciekawych aut.

Starachowice. IV Zlot Samochodów Zabytkowych Legenda StaraStarachowice. 01.09.2018 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

W ramach trwającego w mieście zlotu Samochodów Zabytkowych „Legenda Stara” w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki zorganizowano natomiast konferencję z okazji 70. rocznicy rozpoczęcia produkcji samochodów Star. Przypomniano także, że mija 30 lat od udziału Stara w rajdzie Paryż - Dakar.

Jak podkreślił lider świętokrzyskich struktur PiS poseł Krzysztof Lipiec, „Star” to wielka legenda Starachowic.

- Ważne dla nas jest to, że Starachowice nadal pozostają stolicą motoryzacyjną Polski. Dzisiaj świat idzie do przodu i Starachowice też idą do przodu. W mieście powstaje wielomilionowa inwestycja, dzięki której produkowane będą elektryczne autobusy i mam takie przekonanie, że Starachowice staną się niebawem stolicą elektromobilności - dodał parlamentarzysta.

Starachowice. Muzeum Przyrody i Techniki. Konferencja z okazji 70. rocznicy rozpoczęcia produkcji samochodów Star. Na zdjęciu: Krzysztof Lipiec - poseł Prawa i SprawiedliwościStarachowice. 01.09.2018 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

Z kolei Danuta Krępa, starosta starachowicki, poinformowała, że w związku z obchodzonym jubileuszem 70-lecia rozpoczęcia produkcji samochodów Star w mieście na drogach wjazdowych do Starachowic pojawią się zabytkowe Stary. Obecnie są one remontowane i przygotowywane do ekspozycji.

- Mają przypominać odwiedzającym, że Starachowice są rodzinnym miastem produkcji tych aut - dodała Danuta Krępa.

Starachowice. Muzeum Przyrody i Techniki. Konferencja z okazji 70. rocznicy rozpoczęcia produkcji samochodów Star. Na zdjęciu (od lewej): Marek Pawłowski - wicestarosta starachowicki, Danuta Krępa - starosta starachowicki, Tomasz Margula - przewodniczący rady powiatu starachowickiegoStarachowice. 01.09.2018 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

W niedzielę o godzinie 10:00 sprzed Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach przy ulicy Wapiennikowej wyruszy parada wszystkich pojazdów, które przejadą ulicami miasta.

Reklama