Dziś pierwszy dzwonek. I kolejny rok dużych zmian w oświacie

Data publikacji: 03.09.2018 06:29 / Data aktualizacji: 03.09.2018 21:05
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.09.2018 Kielce. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2018/2019

03.09.2018 Kielce. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2018/2019
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

191 tysięcy uczniów z województwa świętokrzyskiego rozpoczęło nowy rok szkolny. Wojewódzkie uroczystości odbyły się w VII Liceum Ogólnokształcącym imienia Józefa Piłsudskiego. Uczniowie szkoły z jednej strony cieszyli się, że spotkają się znowu ze swoimi znajomymi, i chociaż tęsknią za wakacjami, przyznawali, że szkoła ma swoje zalety.

- Można poznać nowych ludzi, są też nowe wyzwania. Ale szkoda, że już skończyły się wakacje - mówili pierwszoklasiści z VII LO.

Wojciech Lubawski, prezydent Kielc uważa, że będzie to dobry rok dla kieleckich uczniów i spokojny dla miejskich szkół. Prezydent zapewnia, że kieleckie placówki są dobrze przygotowane.

Jak mówi Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, największym wyzwaniem przed uczniami jest sprawdzian ósmoklasisty, który w tym roku młodzi ludzie będą zdawali po raz pierwszy. W kwietniu będą musieli wykazać się wiedzą z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Kurator zapowiada, że w grudniu zostanie przeprowadzony próbny sprawdzian.

Podczas wojewódzkich uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego uczniom dużo sukcesów życzyli parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł Anna Krupka zachęcała ich do otwartości.

- Życzyłam uczniom otwartości na wiedzę, na nowe umiejętności, tak by rozwijali swoje talenty. I żeby już teraz zastanawiali się jaką drogę zamierzają obrać w przyszłości - mówi Anna Krupka.

Posłanka PiS przyznaje, że kiedy była uczniem za pierwszym dniem w szkole, nigdy nie przepadała. Teraz jednak uważa, że czas szkoły jest jednym z najpiękniejszych w życiu.

Podobnie uważa Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości.

- Miałem to szczęście, że moje klasy były zgrane - mówi.

Ciekawą inicjatywę z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Uczniowie pierwszych klas podstawówek otrzymali zeszyty i ołówki z patriotycznymi napisami oraz podobiznami Ojców Niepodległości. W naszym województwie na zeszytach jest marszałek Józef Piłsudski.

Podobne wiadomości
Reklama