Mariusz Błaszczak otworzył MSPO. „To wielkie wydarzenie”

Data publikacji: 04.09.2018 06:20 / Data aktualizacji: 04.09.2018 14:14
Autor: Monika Miller , Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Rozpoczęcie XXVI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Uroczysta Inauguracja Roku Szkolnego Klas Mundurowych. Na zdjęciu: Mariusz Błaszczak - Minister Obrony Narodowej

Rozpoczęcie XXVI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Uroczysta Inauguracja Roku Szkolnego Klas Mundurowych. Na zdjęciu: Mariusz Błaszczak - Minister Obrony Narodowej
Kielce. 04.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- Nie ma silnego wojska polskiego bez silnego przemysłu zbrojeniowego. Sektor zbrojeniowy wymaga innowacyjności i postępu technologicznego. Innowacyjność napędza inne sektory gospodarki i tak się dzieje w Polsce - mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, otwierając w Targach Kielce, 26. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Impreza zgromadziła ponad 600 wystawców z 30 krajów.

Szef resortu obrony narodowej podkreślił znaczenie wystawy dla obronności kraju, a także gospodarki regionu i kraju.

- Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to wielkie wydarzenie o uznanej renomie w Europie. Stanowi świetną okazję do oceny naszego sektora zbrojeniowego, a także do tego, aby dokonać modernizacji naszego wojska, a także zastanowić się nad tym, w którym kierunku chcemy zmierzać. Przemysł zbrojeniowy jest kołem zamachowym gospodarki. To dzięki niemu możemy korzystać z takich udogodnień jak GSP czy telefonia komórkowa - powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Minister zapowiedział, że pod koniec roku sfinalizowany zostanie kolejny duży kontrakt wojskowy z partnerami zagranicznymi. Następnie zaprosił gości do zwiedzania tegorocznej wystawy zbrojeniowej. Życzył także owocnych rozmów handlowych.

Rozpoczęcie XXVI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Uroczystość otwarcia targów z udziałem zaproszonych gości w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Na zdjęciu: Wojciech Lubawski - prezydent KielcKielce. 04.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Wojciech Lubawski podkreślił, że MPSO jest najważniejszym wydarzeniem wystawienniczym w Kielcach, które przyczynia się także do rozwoju miasta i budowaniu jego pozytywnego wizerunku.

 - MSPO jest najważniejszym znakiem firmowym w Kielcach. Dzięki tej imprezie przybywa nam hoteli, restauracji, a nasze miasto odwiedzają zagraniczni gości. Wszystko to odbywa się na najwyższym światowym poziomie - powiedział Wojciech Lubawski.

XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Lipiec - poseł PiS, Mariusz Błaszczak - Minister Obrony Narodowej i Andrzej Mochoń - prezes Targów Kielce Kielce. 04.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, stwierdził, że jest dumny z faktu, że tak ważne wydarzenie odbywa się w Kielcach.

- Przyjechały tu firmy z całego świata. Mam takie przekonanie, że na MSPO zostaną zawarte dobre kontrakty i nastąpi wymiana wielu myśli technologicznych. To służy rozwojowi gospodarki - podkreślił parlamentarzysta.

Jak dodał, jest bardzo zadowolony z tego, że za rządów PiS przemysł obronny się rozwija, co potwierdza wystawa.

XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu ObronnegoKielce. 04.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Jarosław Rusiecki, przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej, przypomniał, że MSPO to jedna z największych wystaw zbrojeniowych w Europie, razem z Paryżem i Londynem.

- To ważne wydarzenie dla Kielc, ale także dla międzynarodowych agencji wojskowych, polityków i dyplomatów. Kielce są dzisiaj centrum Europy w tej dziedzinie - podkreślił parlamentarzysta.

XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Na zdjęciu po lewej: Krzysztof Słoń - senator RP Kielce. 04.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- Sukces MSPO jest wspólnym dziełem wielu osób i instytucji, w tym zarządu Targów Kielce, władz miasta na czele z prezydentem Wojciechem Lubawskim, wojewody Agaty Wojtyszek i parlamentarzystów - stwierdził Krzysztof Słoń, senator PiS

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że inne ośrodki wystawiennicze zabiegają o imprezy tej rangi, a to nam się udało. To pokazuje jak dużo można zdziałać poprzez upór, determinację i rozwijanie kontaktów. Świat w tej chwili wie, że warto przyjechać do Kielc - powiedział parlamentarzysta. 

XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Na zdjęciu: Andrzej Bętkowski - wicewojewoda świętokrzyski, Mariusz Błaszczak - Minister Obrony Narodowej , Andrzej Mochoń - prezes Targów Kielce i Anna Krupka - poseł PiSKielce. 04.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- Wszyscy kielczanie mają powód do dumy - stwierdziła Anna Krupka, poseł PiS. - Jest to doskonała promocja miasta. Dzisiaj są tu obecni politycy, ministrowie i wiceministrowie z wielu krajów europejskich. Mam nadzieję, że wrócą tu za rok, aby śledzić najnowsze technologie - powiedziała Anna Krupka.

Uważam, że jest to doskonała promocja dla regionu świętokrzyskiego - powiedział poseł Piotr Liroy Marzec. - W mojej ocenie Targi Kielce są świetnie prowadzone. Prezes Andrzej Mochoń od lat bardzo dobrze radzi sobie w roli szefa instytucji. Na MSPO jest coraz więcej osób przyjezdnych. Ważne jest także to, że Kielce są kojarzone z tą imprezą - powiedział Piotr Liroy Marzec.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego wspiera Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

- Na Bukówce zostaną zaprezentowane pokazy dynamiczne i statyczne - zapowiada Paweł Chabielski, komendant Centrum.  

- W środę zostanie wystawiony sprzęt, którym dysponujemy. Ponadto zaprezentujemy naszą pracę. Brygada przedstawi działania plutonu w zasadzce - powiedział Paweł Chabielski.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego potrwa do niedzieli. Jutro gościem wydarzenia będzie Prezydent RP Andrzej Duda.

Reklama