Alarmujące dane. Coraz więcej osób zażywa narkotyki

Data publikacji: 04.09.2018 12:50
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Konferencja dotycząca problemu narkomanii

Konferencja dotycząca problemu narkomanii
Kielce. 04.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Około 100 tysięcy osób w Polsce uzależnionych jest od substancji psychoaktywnych, w tym dopalaczy oraz heroiny - wynika z danych Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Jak informuje Agnieszka Sieniawska, przewodnicząca Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej, z badań wynika również, że co dziesiąta osoba zażywająca substancje psychoaktywne uzależnia się od nich.

- Szacuje się, że w Polsce żyje około 100 tysięcy osób, które są uzależnione od substancji psychoaktywnych. Z danych Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii wynika również, że w naszym kraju może być nawet około miliona osób, które narkotyki zażywają - dodaje Agnieszka Sieniawska.

Problem zażywania narkotyków narasta także w województwie świętokrzyskim. W naszym regionie z powodu zażywania substancji psychoaktywnych w 2015 roku hospitalizowanych było 690 osób. Rok później było to 705 osób, informuje Beata Nowak, ekspert wojewódzki ds. informacji o narkotykach i narkomanii.

Jej zdaniem, nowa reforma edukacji przywracająca 8 klasową szkołę podstawową może się przyczynić do zmniejszenia problemu zażywania narkotyków wśród dzieci i młodzieży.

- Nowa reforma edukacji może przyczynić się do tego, że integracja młodych osób będzie większa, będą mieli większą możliwość, by dłużej przebywać w swoim, znanym już środowisku. To z kolei nie sprzyja zachowaniom ryzykownym i może zaowocować zmniejszeniem liczby potencjalnych użytkowników substancji psychoaktywnych. Kluczem do sukcesu jest właśnie integracja młodych osób oraz ich konstruktywnego podejścia do rozwiązywania swoich problemów - dodaje Beata Nowak. 

W 2017 roku do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wpłynęło 124 powiadomień o pacjentach, którzy zatruli się środkami psychoaktywnymi. Natomiast od początku tego roku w świętokrzyskich szpitalach z powodu zatrucia się narkotykami przebywały 54 osoby.

Więcej na temat problemu narkomanii będziemy mówić w dzisiejszych Punktach Widzenia. Początek audycji o 16.30.

adv adv
Wiadomości
Reklama