„Kubuś” szuka utalentowanych

Data publikacji: 04.09.2018 15:14
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Kultura
Marcel Sabat

Marcel Sabat
Kielce. 22.07.2018 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Rozpoczął się nabór do warsztatów teatralnych „Wczytuję Sztukę” organizowanych przez teatr lalki i aktora „Kubuś”. Projekt skierowany jest do uczniów w wieku od 14 do 19 lat. Młodzi ludzie będą mieli okazję spotkać się i pracować z osobami ze świata kina i teatru.

Do współpracy zaproszeni zostali m. in. Marcel Sabat, aktor młodego pokolenia, znany m. in. z filmu „Kamienie na szaniec”, reżyser teatralny Przemysław Żmiejko oraz prof. Marzena Marczewska, językoznawca z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Grupy z poszczególnych szkół chcące uczestniczyć w warsztatach muszą nadesłać do organizatorów filmiki o dowolnej tematyce. Na tej podstawie zostaną wybrani najbardziej kreatywni. Koordynatorka projektu, Hanna Świętnicka, mówi że celem zajęć jest zachęcenie młodzieży do aktywnego odkrywania literatury, a także przybliżenie nastolatkom tajników pracy twórców teatralnych.

Podczas warsztatów uczniowie wraz z opiekunami będą przechodzić przez każdy punkt procesu przygotowania sztuki teatralnej, w oparciu o samodzielnie wybrane dramaty. Finałem  będą występy każdej z grup na scenie teatru „Kubuś”, które również zostaną nagrane i przekazane uczestnikom do późniejszego wykorzystania.

Pierwsze spotkania odbyły się 11 czerwca. Uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach opracowywali fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego, a w V Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach pracowano nad „Tangiem” Sławomira Mrożka.

Jak mówi prowadzący warsztaty reżyser Przemysław Żmiejko, niektórzy młodzi ludzie wykazali zainteresowanie sztuką teatralną i chęć zostania w przyszłości aktorami. Ma nadzieję, że dzięki uczestnictwu w projekcie uda się wyłonić nowe talenty aktorskie.

Projekt „Wczytuje sztukę” jest sfinansowany z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do udziału mogą zgłaszać się całe klasy, po jednej z każdej placówki. Warsztaty rozpoczną się w październiku i potrwają do listopada. Szczegółowy harmonogram będzie dostosowany do uczestników grup. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 28 września 2018 roku.

Reklama