Rakiety dla Patriotów wyprodukuje Mesko?

Data publikacji: 04.09.2018 18:49
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego
Kielce. 04.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Niewykluczone, że w skarżyskich zakładach Mesko będą produkowane rakiety SkyCeptor wykorzystywane przez system obrony przeciwlotniczej Patriot. Rozmowy na ten temat toczą się podczas Międzynarodowych Targów Przemysłu Obronnego w Kielcach.

O takich planach mówił podczas konferencji prasowej John Baird, wiceprezes Raytheon.

Pocisk SkyCeptor to rozwinięcie rakiety Stunner, w 2016 roku wprowadzanej do uzbrojenia Sił Obronnych Izraela. Według deklaracji Raytheona, ma być on zdolny do zwalczania pocisków balistycznych „krótkiego do średniego zasięgu”, a także rakiet manewrujących i innych celów aerodynamicznych.

Podczas pierwszego dnia podpisano także umowy o szkoleniu żołnierzy obsługujących baterie Patriot, które mają być podstawą systemu obrony powietrznej Wisła, oraz o dostawie modułów łączności.

Pełnomocnik ministra obrony ds. programu Wisła płk Michał Marciniak podkreślił, że pierwsza z umów dotyczy szkolenia polskiego personelu baterii Patriot, które ma się rozpocząć w 2020 r. w Stanach Zjednoczonych.

Druga, przewiduje szkolenie w Polsce przez specjalistów amerykańskich obsad pierwszej baterii, w tym zgrywanie bojowe na poziomie dywizjonu.

Trzecia umowa dotyczy dostawy terminali MIDS, które zapewniają łączność w systemie Link 16 towarzyszy zawartej w marcu głównej umowie na zestawy Patriot.

Program obrony powietrznej Wisła, którego podstawą mają być zestawy Patriot, podzielono na dwie fazy. Umowę w sprawie pierwszego etapu podpisano pod koniec marca. Kontrakt zakłada sprzedaż Polsce przez USA zestawów obrony powietrznej Patriot z obecnie dostępnym radarem o ograniczonym polu obserwacji, pociskami PAC-3 MSE i będącym w opracowaniu systemem

Nasz kraj zamierza kupić łącznie osiem baterii systemu Patriot, przy czym w pierwszym etapie dostarczone mają być dwie baterie za przeszło 16 mld zł. Pierwsza ma przyjechać do Polski w 2022 roku.

Reklama