Tydzień zrównoważonego transportu. Wielka parada na początek

Data publikacji: 10.09.2018 15:29
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Konferencja dotycząca Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Na zdjęciu (od lewej): Paweł Kabza - Pełnomocnik Prezydenta ds. Mobilności Miejskiej i Wojciech Lubawski - Prezydent Kielc

Konferencja dotycząca Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Na zdjęciu (od lewej): Paweł Kabza - Pełnomocnik Prezydenta ds. Mobilności Miejskiej i Wojciech Lubawski - Prezydent Kielc
Kielce. 10.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Parada rowerowa ulicami Kielc oraz możliwość darmowego przetestowania jednośladów elektrycznych - w najbliższą sobotę, 15 września rozpoczyna Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Europejska inicjatywa zachęca miasta i gminy do wprowadzania i promowania ekologicznych form przemieszczania się, takich jak środki transportu zbiorowego, czy rowery. W akcje włączyły się także władze Kielc.

Na rozpoczęcie tegorocznej kampanii, Urząd Miasta wraz z Targami Kielce zapraszają  mieszkańców do wzięcia udziału w Wielkiej Paradzie Rowerowej. Wyruszy ona 15 września o godzinie 11.00 z kieleckiego Rynku i dotrze do Targów Kielce, gdzie tego dnia odbywać się będzie Dzień dla Publiczności w ramach targów Kielce Bike-Expo.

Andrzej Mochoń, prezes kieleckiego ośrodka wystawienniczego informuje, że pierwsi uczestnicy otrzymają pamiątkowe koszulki. Wszyscy natomiast specjalne opaski, które będą przepustką do bezpłatnego wejścia na teren Targów Kielce.

- W tym roku nowością będzie tor do testowania rowerów elektrycznych. W środku hali na powierzchni 1500 metrów kwadratowych będzie można bezpłatnie przetestować rowery wszystkich firm - dodaje Andrzej Mochoń

Rowery będzie można także testować na kieleckim Rynku od 16 do 18 września. Paweł Kabza,  dyrektor wydziału zarządzania ruchem drogowym wyjaśnia, że w niedzielę i poniedziałek przed ratuszem prezentować się będzie Mobilne Centrum Testowe Merida. Dodatkowo w niedzielę, 16 września firma Cycle Wash na kieleckim Rynku zorganizuje dla mieszkańców Kielc akcję bezpłatnego mycia rowerów. We wtorek osiemnastego września od 10 do 18 zostanie zorganizowany dzień testowy rowerów elektrycznych.  

Wojciech Lubawski, prezydent Kielc stwierdził, że w mieście przez lata robiło się sporo aby namawiać ludzi do korzystania z alternatywnych środków komunikacji - transportu publicznego i rowerów.

- To jest standard, który obowiązuje w wielu miejscach na świecie. W wielu miastach dojeżdżanie do pracy bardziej opłaca się metrem, tramwajem, czy autobusami. W Kielcach nie jest to jeszcze norma, ale inwestycje, które przygotowujemy: buspasy, nowy tabor w komunikacji miejskiej i co roku rozbudowywana sieć ścieżek rowerowych przybliżają nas do tych standardów - powiedział Wojciech Lubawski

Wydarzeniem podsumowującym tegoroczną edycję Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu będzie piknik rodzinny na rynku.

W sobotę, 22 września w godzinach od 14 do 16 zaplanowano szereg atrakcji między innymi miasteczko ruchu drogowego dla dzieci i młodzieży. Funkcjonariusze policji przeprowadzą instruktaż dotyczący bezpiecznego korzystania z infrastruktury drogowej oraz zaprezentują nowoczesny radiowóz.

Dodatkowo Świętokrzyskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zapewni w godzinach od 12 do 16 mobilny ambulans do poboru krwi dla ofiar wypadków drogowych.

Tradycyjnie ostatni dzień kampanii upłynie pod znakiem „Dnia bez Samochodu”. Możliwość nieodpłatnego korzystania w tym dniu z autobusów miejskich będzie możliwa za okazaniem dowodu rejestracyjnego samochodu.

Reklama