31 rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

Data publikacji: 31.08.2011 20:56
Kategoria: Wiadomości z regionu

Kieleckie obchody 31 rocznicy Sierpnia '80, zorganizowane przez NSZZ "Solidarność" miały patriotyczno-religijny charakter. Związkowcy, a także przedstawiciele władz i politycy uczestniczyli w mszy świętej. Odprawił ją w Bazylice Katedralnej biskup Marian Florczyk.

Działacze świętokrzyskiej Solidarności mówili, że związek nie może być wewnętrznie podzielony, ponieważ nie będzie skuteczny w walce o prawa ludzi pracy. Związkowcy narzekali przede wszystkim na nieprzestrzeganie prawa pracy.  Przypominali też, że są takie zakłady, w których zwalnia się ludzi tylko dlatego, że chcieli założyć związek zawodowy.

W kieleckich  obchodach Sierpnia '80 uczestniczyło  niewielu mieszkańców miasta. Nad tym faktem ubolewał wiceprzewodniczący świętokrzyskiej Solidarności, Kazimierz Pasternak.  Jak mówił - brakowało mu przede wszystkim młodzieży. Tutaj powinna być młodzież z pocztami sztandarowymi, powinni być też kielczanie, by oddać hołd bohaterom Sierpnia '80 - podkreślił  Kazimierz Pasternak.

Uczestnicy obchodów złożyli kwiaty przed tablicą, upamiętniającą powstanie Solidarności oraz przed pomnikiem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Wcześniej, w Centrum Biznesu w Kielcach odbyło się spotkanie "Okrągły stół - odpowiedzialność społeczna za rozwój regionu". Dyskusja, którą zorganizowała wojewoda świętokrzyski, dotyczyła współpracy przedsiębiorców i samorządu terytorialnego oraz instytucji rynku pracy.  Następnie wieczorem,  w Domu Środowisk Twórczych w Kielcach odbył się koncert, upamiętniający rocznicę Sierpnia'80. Artyści, m.in. grupa "Człowiek na księżycu” i Adam Łapacz wykonali piosenki z repertuaru Jacka Kaczmarskiego.

Podczas koncertu wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba wręczyła profesorowi Stanisławowi Żakowi Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nadany przez Prezydenta RP. Wniosek o odznaczenie profesora złożył eurodeputowany Bogusław Sonik. Jak tłumaczył, Stanisław Żak jest osobą, która potrafiła przeciwstawić się komunizmowi.

Eurodeputowany przypomniał, że profesor był założycielem Solidarności w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. Po wprowadzeniu stanu wojennego, Stanisław Żak został dwukrotnie internowany. Związany z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego- naukowiec, sprawował mandat senatora I i II kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego i Unii Demokratycznej.

Małgorzata Pirosz
Ewa Golińska
zdjęcia: Kamil Król

Reklama