Prezydent Lubawski: bp Ryczan był moim partnerem duchowym i moralnym

Data publikacji: 13.09.2018 06:45
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Biskup Kazimierz Ryczan był moim partnerem duchowym i moralnym. Był mądrym i dobrym człowiekiem - wspomina prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Jak mówi - pierwszy raz spotkał się z biskupem dzień po mianowaniu na wojewodę 4 marca 1999. Biskup zaprosił go wówczas na imieniny. Od tego czasu widywał się z nim regularnie.  

- Teraz, kiedy odszedł, to dodatkowo pewnie idealizuje się niektóre rzeczy, ale nie ma żadnych wątpliwości, że ksiądz biskup był człowiekiem mądrym i dobrym. W pierwszym kontakcie wydawał się ostry, ale potem, gdy się go poznało, to okazywało się, że jest ciepłą i empatyczną osobą - powiedział Wojciech Lubawski.

Prezydent zaznaczył, że kiedy był wojewodą, czy potem prezydentem - biskup nigdy o nic go nie prosił.

- To ja go raczej prosiłem o pewne rzeczy. Zawsze wsłuchiwałem się w to, co ma do powiedzenia. Często pytałem go, prosiłem o radę, co zrobić. Był ode mnie o kilkanaście lat starszy, traktowałem go jak ojca - wspomina Wojciech Lubawski.

Prezydent mówi, że biskup potrafił łagodzić spory. Jak zaznacza - to dzięki niemu dziesięć lat temu udało się zażegnać spór między urzędem, a MPK. Miasto pogrążył komunikacyjny paraliż. Rozjemcą na linii władze miasta - związki zawodowe MPK był biskup ordynariusz Kazimierz Ryczan.

- Dzięki niemu wszyscy siadaliśmy do rozmów i doszliśmy do porozumienia - wspomina prezydent Kielc.

Reklama