Bp Piotrowski: Kazimierz Ryczan był nauczycielem prawdy

Data publikacji: 13.09.2018 12:21
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Biskup kielecki Jan Piotrowski

Biskup kielecki Jan Piotrowski
Kielce. 28.05.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Rok temu, 13 września, zmarł bp Kazimierz Ryczan, ordynariusz diecezji kieleckiej w latach 1993-2014. Dziś o godzinie 18.00 w bazylice katedralnej w Kielcach odbędzie się msza święta w jego intencji. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi biskup kielecki Jan Piotrowski.

Hierarcha wspomina, że poznał biskupa Kazimierza Ryczana, kiedy został wyświęcony na biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej. Ta znajomość ugruntowała się po nominacji na biskupa kieleckiego w październiku 2014 roku i umacniała się od dnia ingresu.

Bp Jan Piotrowski wspomina, że bp Kazimierz Ryczan był dla niego bardzo znaczącą osobą, dobrym pasterzem, naukowcem i człowiekiem.

- Korzystałem z wielu jego rad i przemyśleń, bo był poniekąd prorokiem. Nie czerpał oceny świata z cudzych idei i komentarzy, ale miał swoje bardzo dobre spojrzenie na otaczającą go rzeczywistość, zarówno w sprawach społecznych, jak i politycznych. Może nie zawsze to budziło u wszystkich entuzjazm, ale był nauczycielem prawdy, a prawda też bywa gorzka - mówił biskup Jan Piotrowski.

- Podejście do cierpienia, którego biskup Kazimierz Ryczan doświadczał podczas długiej choroby, było dla wielu budujące - dodał bp Jan Piotrowski.

- Mając świadomość, że to są ostatnie jego dni, prosił, by nie podawać mu lekarstw i nie stosować uporczywej terapii. To jego ciepłe spojrzenie i życzliwość na zawsze pozostaną w mojej pamięci - dodał biskup. 

W bazylice katedralnej zostało wmurowane epitafium poświęcone ks. biskupowi Kazimierzowi Ryczanowi. Tablica wykonana w marmurze znajduje się naprzeciwko epitafium poświęconego biskupowi Janowi Jaroszewiczowi. Widnieje na nim wizerunek hierarchy i ważne daty. Po dzisiejszej mszy świętej biskup Jan Piotrowski poświęci epitafium.

Reklama