Biskup Piotrowski: kościół kielecki był mu drogi ponad wszystko

Data publikacji: 13.09.2018 20:47
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Msza święta w rocznicę śmierci biskupa Kazimierza Ryczana

Msza święta w rocznicę śmierci biskupa Kazimierza Ryczana
Kielce. 13.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Wierni modlili się w kieleckiej katedrze w intencji zmarłego rok temu biskupa Kazimierza Ryczana, ordynariusza diecezji kieleckiej w latach 1993-2014. Mszy świętej przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski, który rozpoczynając liturgię zwrócił się do wiernych: „Polecajmy jego duszę Bożemu miłosierdziu i prośmy, abyśmy tak jak on odważnie wyznawali naszą wiarę w codzienności naszego życia”.

W homilii hierarcha podkreślił, że bp Kazimierz Ryczan autentycznie kochał swoją Ojczyznę i Kościół. Dowody tej miłości i wierności dał jako długoletni biskup kielecki. Głosząc Ewangelię, w trosce o wspólnotę Kościoła zostawił wyraźne ślady, którymi należy podążać – mówił biskup Jan Piotrowski.

- Wszystkich, bez wyjątku, wzywał do zachwytu Bogiem. Wskazywał drogę niełatwą, ale zawsze drogę pełną prawdy. Jego szczera wiara zbudowana na zaufaniu Bogu i modlitwie, dawała mu pewność, że jest blisko Boga. Taką wiarę od pierwszych dni pasterskiej posługi wniósł w życie kościoła kieleckiego, który był mu drogi nade wszystko. Pragnął, aby każdy syn i córka kieleckiego kościoła zachwycał się Bogiem – mówił biskup Jan Piotrowski.

Po mszy świętej zostało odsłonięte epitafium poświęcone pamięci biskupa Kazimierza Ryczana. Jest to skromna, marmurowa tablica z wizerunkiem biskupa i ważnymi datami. Znajduje się w katedrze, naprzeciwko epitafium poświęconego biskupowi Janowi Jaroszewiczowi.

W liturgii uczestniczyli m. in. parlamentarzyści, władze miasta i przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego, do którego należał bp Kazimierz Ryczan.

Senator Krzysztof Słoń podkreślił, że biskup był dla niego wielkim patriotą i ojcem duchowym. „

- Pozwalał mi rozumieć rzeczywistość widzianą oczami człowieka z ogromnym doświadczeniem, szanującego każdego, oddanego sprawom Kościoła i Ojczyzny. Bardzo mi brakuje ks. bp Kazimierza, szczególnie rozmów z nim, kiedy mogłem czuć jego ojcowską przyjaźń i ciepło – dodał senator.  

Mszę świętą w intencji zmarłego rok temu bp Kazimierza Ryczana poprzedziło przypomnienie jego sylwetki. Ks. bp Kazimierz Ryczan przyjął święcenia kapłańskie w 1963 roku. Po odbyciu studiów z teologii pastoralnej został pracownikiem naukowym KUL-u. W 1993 roku został mianowany przez Ojca Św. Jana Pawła II biskupem kieleckim. Jego ingres do katedry kieleckiej odbył się 11 września 1993 roku. Przyjął zawołanie: „W więzach wspólnoty”.

13 września 2017 roku po długiej i ciężkiej chorobie zmarł w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Został pochowany w podziemiach Bazyliki Katedralnej, w krypcie biskupów kieleckich.

Reklama