Ekipa z politechniki walczy w Starachowicach. Konkurencja jest ogromna

Data publikacji: 14.09.2018 15:11 / Data aktualizacji: 14.09.2018 20:37
Autor: Marcin Różyc , Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zawody European Rover Challenge

Zawody European Rover Challenge
Starachowice. 14.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

40 ekip akademickich prezentuje się podczas Międzynarodowych Zawodów Robotycznych European Rover Challenge. Do Starachowic przyjechali zawodnicy z 20 krajów z całego świata. Nasz region reprezentuje Politechnika Świętokrzyska.

Krzysztof Borkowski z zespołu „Impuls” mówi, że jego drużyna ma nadzieje na zwycięstwo w rywalizacji. Ocenia, że zawody stoją na bardzo wysokim poziomie, a do Starachowic przyjechały bardzo mocne drużyny z zaawansowanymi konstrukcjami. Przygotowanie maszyny zajmuje bardzo dużo czasu.

- Kosztowało nas to wiele nieprzespanych nocy, szczególnie w ostatnim czasie. Trzeba przejść kilka etapów, począwszy od projektowania, przez zakupy i składanie. Następnie sprzęt jest kilkukrotnie testowany. Praca nad tym projektem zajęła nam pół roku, a w drużynie jest 12 osób - powiedział Krzysztof Borkowski.

Jak mówią członkowie drużyny uniwersyteckiej z Bangladeszu, wyjazd do Polski jest dla nich okazją do dalszego rozwoju nauk robotycznych w ich kraju.

- W Polsce  robotyka jest wciąż rozwijającą się nauką. Dlatego ważne jest dla nas, że możemy w praktyce przetestować wiedzę, którą zdobyliśmy na zajęciach. Doświadczenie, które tu uzyskamy, pozwoli nam jeszcze bardziej rozwinąć przemysł robotyczny w naszym kraju - mówi przedstawiciel drużyny z Bangladeszu.

Krzysztof Dutkiewicz z „AGH Space System” określa wydarzenie nie tylko jako dobrą zabawę, ale także okazję do rozmowy z pasjonatami z całego świata. Zaznacza również, że obecność na konkursie jest dla całej drużyny zwieńczeniem lat ciężkiej pracy i możliwość pokazania jej efektów ekspertom od lotów kosmicznych.

W sobotę zawody rozpoczną się o 10.00. Impreza jest otwarta dla zwiedzających. Zwycięzcę European Rover Challenge poznamy w niedzielę.

Reklama