Region pamięta. 79 lat temu ZSRR napadł na Polskę

Data publikacji: 17.09.2018 06:00 / Data aktualizacji: 17.09.2018 06:26
Autor: Marek Orkisz , Grażyna Szlęzak-Wójcik , Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Pomnik Katyński na Cmentarzu Partyzanckim

Pomnik Katyński na Cmentarzu Partyzanckim
Kielce. 07.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Dziś kolejna rocznica agresji sowieckiej na Polskę. 17 września 1939 r., Armia Czerwona łamiąc pakt o nieagresji, bez wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren Rzeczypospolitej. Po napaści aresztowano ponad 200 tys. Polaków, oficerów, policjantów, ziemian i prawników.

Część z nich rozstrzelano w Katyniu, Charkowie, Twerze, Kuropatach czy Bykowni. Na Syberię wywieziono około 1 mln 350 tys. Polaków. Część z nich nigdy nie wróciła.

Dziś w Kielcach w 79. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, przy Pomniku Sybiraków na Cmentarzu Starym o godzinie 11.00 odbędą się uroczystości patriotyczne. Uczestniczyć w nich będzie m. in. wojewoda świętokrzyski oraz przedstawiciele Związku Sybiraków i Stowarzyszenia "Kielecka Rodzina Katyńska".

Uczestnicy złożą kwiaty i zapalą znicze także przed pomnikiem katyńskim na Cmentarzu Partyzanckim. O godzinie 17.30 w kościele garnizonowym w Kielcach odprawiona zostanie msza święta w intencji pomordowanych na Wschodzie.

Również w Sandomierzu odbędą się dzisiaj obchody 79. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka. O godzinie 17.00 przed symboliczną Mogiłą Katyńską oraz Wołyńską odmówiona zostanie modlitwa za Sybiraków i ofiary II wojny światowej. Będą przemówienia okolicznościowe, delegacje złożą wiązanki kwiatów.

O godzinie 18.00 w kościele św. Józefa rozpocznie się msza w intencji poległych i wywiezionych na Sybir.

W Oksie w powiecie jędrzejowskim uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.00. Przy Obelisku i Dębach Pamięci odbędzie się uroczysty apel. Zapalone zostaną znicze i złożone wiązanki kwiatów.

Reklama