Studenci z politechniki triumfują w European Rover Challange!

Data publikacji: 16.09.2018 19:46 / Data aktualizacji: 16.09.2018 20:19
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zakończenie European Rover Challenge. Zwycięzcy ERC, studenci Politechniki Świętokrzyskiej

Zakończenie European Rover Challenge. Zwycięzcy ERC, studenci Politechniki Świętokrzyskiej
Starachowice. 16.09.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Studenci Politechniki Świętokrzyskiej pokonali 35 zespołów akademickich z 20 krajów i wygrali międzynarodowe zawody łazików marsjańskich. European Rover Challange rozegrano w Starachowicach. Studenci z Kielc od początku zawodów typowani byli wśród faworytów.

Dawid Pietrala, opiekujący się studentami Politechniki Świętokrzyskiej wskazuje na wiele elementów technicznych i innowacyjnych, które pozwoliły jego podopiecznym wygrać zawody. To przede wszystkim manipulator, pomagający precyzyjnie sterować łazikiem, ale także specjalny system do pobierania próbek. Kieleccy studenci jako jedyni zastosowali metodę wbicia wiertła metodą udarową. Pozwoliło to zdystansować konkurentów. Wśród innowacji jest także system do rozpoznawania obrazu.

Nagrody, poza sprzętem pomagającym w pracy nad kolejnym robotem, obejmowały także czek na dwa i pół tysiąca dolarów i książki z autografem gościa specjalnego zawodów astronauty Tima Peaka.

Studenci Politechniki Świętokrzyskiej odebrali nagrodę z rąk ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Jak podkreślał wicepremier, polska nauka jest potęgą w świecie kosmonautyki. Jednocześnie przypomniał, że dotychczas podbój na Ziemi odbywał się przez wojny i przemoc. Przyjacielska atmosfera zawodów robotycznych daje nadzieję na to, że podbój kosmosu odbędzie się w pokojowej atmosferze - zaznaczył Jarosław Gowin.

Poziom zawodów był bardzo wysoki. Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej i główny organizator zawodów zaznaczył, że rośnie on z roku na rok. Zawodnicy prezentują coraz lepsze konstrukcje, a rywalizacja zmusza ich do innowacyjnych poszukiwań. Po raz pierwszy też odbyły się pokazy PRO, na których swoje łaziki prezentowali zawodowcy.

Współorganizatorem European Rover Challenge był powiat starachowicki. Starosta Danuta Krępa podkreśla, że dzięki zaproszeniu gości z tak wielu państw Starachowice i województwo świętokrzyskie stały się rozpoznawalnym punktem na mapie świata.

Poseł Krzysztof Lipiec zaznaczył, że dzięki zawodom Polska i Starachowice stały się rozpoznawalne w świecie. Być może dzięki temu w Starachowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstanie firma, która rozwijać będzie technologię kosmiczną.
Zgodnie z zawartą umową przyszłoroczne zawody łazików marsjańskich również odbędą się w Starachowicach.

Według wstępnych szacunków, w ciągu trzech dni trwania imprezy odwiedziło ją około 20 tysięcy osób.

Reklama