Rap i wiara w Boga pomagają w walce z narkotykami

Data publikacji: 17.09.2018 15:15
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.09.2018 Kielce. VI LO. Raper Mirosław

17.09.2018 Kielce. VI LO. Raper Mirosław "Kolah" Kolczyk mówił i śpiewał o niebezpieczeństwie związanym z zażywaniem dopalaczy i narkotyków
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Historie z życia narkomanów połączone z hip hopowymi utworami i filmami tak wyglądało spotkanie uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach ze specjalistami w dziedzinie profilaktyki uzależnień. Jak podkreślają organizatorzy projektu, aby dotrzeć do młodzieży trzeba mówić ich językiem, a hip hop świetnie się w tym sprawdza.

Raper Mirosław „Kolah” Kolczyk nie ukrywa, że w walce z narkotykami bardzo pomogła mu wiara w Boga. To słychać też w jego utworach.

- Ja bardzo mocno uzależniłem się od haszyszu. Aby zdobyć na niego pieniądze robiłem rzeczy, których teraz się wstydzę. Zapłaciłem za to cenę, wylądowałem w zakładzie karnym - opowiada artysta.

Leszek Korzeniecki, który od 18 lat zajmuje się profilaktyką uzależnień podkreśla, że pierwszym krokiem do nałogu są używki uważane za słabsze, na przykład marihuana. Wielu osobom przestaje ona wystarczać i sięgają po cięższe narkotyki. Potem bardzo trudno uwolnić się od takiego uzależnienia.

- Podczas spotkań powtarzamy, że za nami jest 99 grobów. To groby naszych przyjaciół, którym się nie udało wyrwać z uzależnienia - mówi Leszek Korzeniecki.

Zdaniem uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach, bardzo osobiste historie skutecznie zniechęcają do sięgnięcia po narkotyki.

- To było bardzo szczere. Nie chciałabym umrzeć przez narkotyki, ani zaczynać każdego dnia myśleniem o tym, że muszę zaćpać - mówi jedna z uczennic.

Podobne spotkania profilaktyczne będą odbywały się w Kielcach przez najbliższe dwa tygodnie. Kolejne odbędą się między innymi w III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida oraz Zespole Szkół Zawodowych nr 1 przy ulicy „Zgody”. Zaplanowano również spotkanie w szkole w Zagnańsku.

Podobne wiadomości
Reklama