STAR stanął przy wjeździe do Starachowic

Data publikacji: 20.09.2018 15:40
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Starachowice. Ścieżka STAR-a

Starachowice. Ścieżka STAR-a
20.09.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Pierwszy z pięciu STAR-ów witaczy stanął w czwartek na wjeździe do Starachowic. To pomysł byłych pracowników Fabryki Samochodów Ciężarowych. Zgodnie z jego założeniem na drogach wjazdowych do miasta mają stanąć ciężarówki różnych typów z tablicami informacyjnymi dotyczącymi danego modelu oraz odwołaniem do Muzeum Przyrody i Techniki, w którym kolekcjonowane są STAR-y produkowane w FSC. Na terenie Starachowic, przy dawnej Fabryce od kilku lat stoi już jeden model tego typu, obecnie został także odnowiony.

Pierwszy samochód stanął przy wjeździe do Starachowic od strony Wąchocka, obok zalewu Pasternik. To STAR 11-42. Jak podkreśla prezydent miasta Marek Materek przemysł motoryzacyjny, który jest kontynuowany we współczesnej działalności firm działających w Starachowicach, ma w mieście bogatą tradycję, a ta rozpoczęła się właśnie od STARA.

Pomysłodawcy „Ścieżki STARA” dziennikarz Jan Tamiołło i Eugeniusz Majchrzyk z Centrum Inicjatyw Senioralnych to dawni pracownicy FSC, starachowickie ciężarówki to dla nich symbol miasta. Jak podkreślają, to dzięki powstaniu i rozbudowie fabryki Starachowice powstały w obecnej formie. W ciągu ponad 50 lat działania FSC powstało około 630 samochodów, fabryka w szczytowych momentach zatrudniała 25 tysięcy osób. Wiele ze starachowickich ciężarówek nadal pracuje, m.in. w leśnictwie czy wojsku.

Samochody, które staną w Starachowicach to modele remontowane przez dwie firmy zajmujące się obecnie serwisowaniem ciężarówek. Wiceprezes firmy Autobox, która przygotowała pierwszy witacz, Krzysztof Siekański, zaznacza, że pracownicy odnowili ciężarówkę bezpłatnie. Firma stara się także o odzyskanie praw do nazwy STAR od obecnego właściciela.

Podczas czwartkowej inauguracji „Ścieżki STAR-a” nie zabrakło dawnych pracowników FSC. Marian Siedlak mówił, że każdy nowy typ pojazdu był dumą i wiążą się z nim dobre wspomnienia bardzo wielu ludzi. Dlatego pomysł ustawienia ciężarówek w mieście ocenia bardzo dobrze.

Zakończenie instalacji pojazdów w ramach „Ścieżki STAR-a” odbędzie się 25 października, kiedy w Michałowie stanie Star 25 - pożarnik.

Reklama