Czy zwolnieni ratownicy wrócą do pracy?

Data publikacji: 21.09.2018 13:37
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sąd Pracy. Rozprawa zwolnionych ratowników medycznych. Od lewej: ratownicy Sebastian Wosik, Jakub Kasiński i ich pełnomocnik Przemysław Witkowski

Sąd Pracy. Rozprawa zwolnionych ratowników medycznych. Od lewej: ratownicy Sebastian Wosik, Jakub Kasiński i ich pełnomocnik Przemysław Witkowski
Kielce. 14.03.2018 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Dobiega końca proces, wytoczony przez zwolnionych dyscyplinarnie ratowników medycznych ze świętokrzyskiego pogotowia. Pracownicy dostali wypowiedzenia w Boże Narodzenie ubiegłego roku, za rzekomą działalność na niekorzyść Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach i szkalowanie dobrego imienia dyrektor tej instytucji poprzez media społecznościowe.

Jakub Kasiński, Marcin Kasiński i Sebastian Wosik przed sądem domagają się przywrócenia do pracy na dotychczasowych zasadach oraz odszkodowania za czas pozostawania bez zatrudnienia.

Dziś w Sądzie zeznawała kierownik działu kadr w świętokrzyskim pogotowiu. Odpowiadała na pytania dotyczące m.in. okoliczności zwolnienia ratowników. Świadek powiedziała, że pod koniec ubiegłego roku, do dyrekcji wpłynęły pisma z ministerstwa zdrowia i od wojewody świętokrzyskiego, z załączonymi anonimami podpisanymi przez ratowników medycznych. Skarżyli się w nich na funkcjonowanie firmy.

- Potem wpłynął anonim, w którym była zawarta informacja, że autorami poprzedniego pisma są powodowie - wyjaśniła świadek. 

Kierownik działu kadr dodała, że to nie przesądziło jeszcze o zwolnieniu pracowników.

- Następnie do dyrektor wpłynęły screeny rozmów osób będących w jednej z grup na portalu społecznościowym. Były tam wypowiedzi poszczególnych pracowników, które można było zidentyfikować. Po tym zapadła decyzja o zwolnieniu ratowników - dodała świadek. Kolejny termin rozprawy wyznaczono na 7 listopada.

Łącznie w grudniu zostało zwolnionych 5 ratowników. Sprawa pozostałych dwóch toczy się niezależnie od tego postępowania.

Reklama