Laur dla Józefa Piłsudskiego w 100-lecie odzyskania niepodległości

Data publikacji: 21.09.2018 15:35
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.08.2017 Kielce. Wystawa o Marszałku Piłsudskim na placu Wolności.

04.08.2017 Kielce. Wystawa o Marszałku Piłsudskim na placu Wolności.
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Dwa wieńce laurowe wykonane z brązu ozdobią pomnik Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności w Kielcach. Mają one upamiętniać 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomnik Marszałka odsłonięto 12 sierpnia 2014 roku. Uroczystość była głównym punktem 49. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej w Kielcach.

W ten sposób uczczono setną rocznicę wkroczenia Strzelców do miasta. „Kadrówka” dała początek Legionom Polskim, które swoim wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny św. przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r.

Teraz w 100. rocznicę tych wydarzeń, o szczególne upamiętnienie czynu niepodległościowego wystąpił do władz miasta środowiska patriotyczne. Michał Daranowski z kieleckiego ratusza wyjaśnia, że wieńce zostaną zamontowane po północnej i południowej stronie kamiennego cokołu, na którym ustawiony jest pomnik.

Wieńce będą miały około 70 centymetrów średnicy. Dodatkowo pod nimi zamontowane zostaną szarfy, z wygrawerowanymi podziękowaniami – „Naczelnemu Wodzowi i żołnierzom niepodległości wdzięczni mieszkańcy miasta Kielce” oraz „W podziękowaniu za niepodległość mieszkańcy ziemi świętokrzyskiej”.

Ozdoby mają zostać zamontowane do 11 listopada.

Reklama