Kaczmarski uczy historii

Data publikacji: 21.09.2018 18:04
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Przystanek Historia. „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim” - warsztaty dla uczniów szkół średnich w Instytucie Pamięci Narodowej

Przystanek Historia. „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim” - warsztaty dla uczniów szkół średnich w Instytucie Pamięci Narodowej
Kielce. 21.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Indeks Uniwersytetu Jagiellońskiego za opowiadanie na temat alternatywnej historii odzyskania przez Polskę niepodległości. Takie jest założenie konkursu - „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim”, organizowanego przez Fundację Underground. Organizatorzy sugerują, żeby podczas pisania tekstu posłużyć się twórczością Jacka Kaczmarskiego.

W Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” Instytutu Pamięci Narodowej odbyły się prelekcje i warsztaty poświęcone wydarzeniom z 1918 roku oraz twórczości Jacka Kaczmarskiego.

Marcin Szymański, prezes fundacji, podkreśla, że w swojej twórczości, Kaczmarski często nawiązywał do walki o niepodległość.

- Jacek jest bardem wolności, ale wiele osób nie wie, że śpiewał również o niepodległości. Z okazji stulecia jej odzyskania przez Polskę postanowiliśmy zorganizować konkurs, który zwiększy wiedzę na temat wydarzeń z 1918 roku, ale też przybliży młodym ludziom twórczość Jacka Kaczmarskiego - mówi Marcin Szymański.

Motywem przewodnim warsztatów była też historia oswobodzenia Krakowa w 1918 roku przez nieznanego szerzej porucznika, Antoniego Stawarza. Maksymilian Dróżdż, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach uważa, że prelekcje były bardzo przydatne nawet dla osób, które nie planują pisać opowiadania.

- Ja raczej w konkursie udziału nie wezmę, ale zamierzam sprawdzić się w olimpiadzie z wiedzy o społeczeństwie i na pewno ta wiedza mi się do tego przyda. Poza tym wykład o Jacku Kaczmarskim był bardzo ciekawy – tłumaczy Maksymilian.

Kielce są jednym z czterech miast w Polsce, gdzie Fundacja Underground przy wsparciu IPN prowadziła warsztaty. Finał konkursu „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim” odbędzie się 9 listopada w Krakowie w Muzeum Armii Krajowej.

Reklama