Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jędrzejowie ma 5 lat

Data publikacji: 21.09.2018 21:08
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jubileusz 5-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Jubileusz 5-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Jędrzejów. 21.09.2018 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Jubileusz 5-lecia obchodzi Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jędrzejowie. Z tej okazji w jędrzejowskim Centrum Kultury odbyła się uroczysta gala, podczas której podsumowano 5 lat działalności stowarzyszenia. Osobom i instytucjom wspierającym i współpracującym z uniwersytetem wręczone zostały pamiątkowe statuetki oraz dyplomy.

Gratulacje i życzenia członkom UTW złożyli m. in. marszałek województwa Adam Jarubas, starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek oraz burmistrz Marcin Piszczek.

Edmund Kaczmarek, wręczając Annie Pańtak, prezes stowarzyszenia jubileuszowy grawerton, zadeklarował w przyszłorocznym budżecie powiatu dziesięć tysięcy złotych dla Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Marcin Piszczek przypomniał o ulgach w ramach Kart Seniora, jakie gmina przyznaje członkom UTW. Dodał, że samorząd zamierza pozyskać w ramach programu Senior Plus pieniądze na zaadaptowanie pomieszczeń po byłej aptece przy ul. 11-go Listopada na potrzeby seniorów.

Jak przypomniała Anna Pańtak, stowarzyszenie zarejestrowane zostało 13 lutego 2013 roku. Pierwszym prezesem i założycielem był Władysław Blicharski. Wtedy to powołana została również 10-osobowa rada programowa. W ciągu 5 lat stowarzyszenie rok rocznie miało 160 studentów i współpracowało z ponad 50 wykładowcami. Seniorzy spotykają się co środę na wykładach i seminariach, ponadto działają w kilku sekcjach m. in.: sportowej, teatralnej, czy "Poznaj świat". Jak dodała prezes, uniwersytet wielu osobom 50+ dał szanse rozwijania się i ciekawego spędzenia wolnego czasu.

- Uniwersytet, to krok milowy w egzystencji społeczeństwa 50+, ponieważ wreszcie osoby wykluczone z zawodu, które nie mają możliwości same zdobywać wiedzy, u nas mogą korzystać z różnych form edukacji - mówiła prezes Pańtak.  

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jędrzejowie dla swoich studentów organizuje również wycieczki oraz spotkania integracyjne. Od września zeszłego roku rozdaje dla seniorów Koperty Życia, które mają im zapewnić szybszą i skuteczniejszą pomoc medyczną.

Reklama