Mieszkańcy Śladkowa pamiętają o pobycie Piłsudskiego

Data publikacji: 22.09.2018 08:00 / Data aktualizacji: 22.09.2018 16:44
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
Śladków Duży. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej pobyt w miejscowości Józefa Piłsudskiego. Na zdjęciu (od lewej):  Urszuli Oettingen - historyk Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, poseł Bogdan Latosiński, poseł Anna Krupka, wojewoda Agata Wojtyszek i Paweł Wójcik - burmistrz Miasta i Gminy Chmielnik

Śladków Duży. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej pobyt w miejscowości Józefa Piłsudskiego. Na zdjęciu (od lewej): Urszuli Oettingen - historyk Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, poseł Bogdan Latosiński, poseł Anna Krupka, wojewoda Agata Wojtyszek i Paweł Wójcik - burmistrz Miasta i Gminy Chmielnik
22.09.2018 / Fot. Marcin Różyc / Radio Kielce

W Śladkowie Dużym w gminie Chmielnik odsłonięto tablicę upamiętniającą pobyt w miejscowości Józefa Piłsudskiego. Marszałek przebywał w miejscowym pałacu w 1915 roku. Zatrzymał się tutaj na szlaku do Kielc.

Pierwotnie tablica była umiejscowiona na ścianach pałacu, a teraz została przeniesiona przed bramę główną. W trakcie uroczystości odbył się wykład profesor Urszuli Oettingen - historyk Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Zaprezentowano także książkę Jana Rękasa pod tytułem „Śladków Duży w służbie niepodległej”.

Paweł Wójcik, burmistrz Miasta i Gminy Chmielnik mówi, że wydarzenie to piękna inicjatywa mieszkańców Śladkowa Dużego. Dodaje, że cieszy go to, że ta historia przetrwała aż do dzisiaj.

- To dobra lekcja historii, szczególnie w tym roku, gdy świętujemy stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości. To jedna z uroczystości, która w naszej gminie wpisuje się w obchody. Jestem także zbudowany zapałem mieszkańców, którzy ciężko pracowali przy przygotowaniu tych uroczystości - mówi Paweł Wójcik.

Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski mówi, że to ważna uroczystość dla mieszkańców. Dodaje, że wiele osób mogło nie znać historii z 1915 roku.

- Tablica przed wojną znajdowała się na ścianach pałacu, jednak zniknęła w trakcie II wojny światowej. To ważne, aby w roku stulecia odzyskania niepodległości przypomnieć to wydarzenie i ponownie je upamiętnić - zaznacza Agata Wojtyszek.

Poseł PiS Anna Krupka mówi, że to ważne, iż mieszkańcy Śladkowa Dużego pamiętają o swojej historii i licznie uczestniczyli w patriotycznych uroczystościach.

- Ten rok, to wyjątkowy moment w naszej historii, dlatego to ważne, aby wspominać takie wydarzenia. Pobyt Marszałka Piłsudskiego to był przystanek na drodze do niepodległości i to cenne, że możemy wspominać jednego z ojców naszej niepodległości - podkreśla parlamentarzystka.

Poseł PiS Bogdan Latosiński mieszka kilkadziesiąt kilometrów od Śladkowa Dużego. Jak mówi, dzięki lekcji historii przygotowanej przez mieszkańców tej miejscowości zupełnie inaczej będzie patrzył na znajdujący się tu pałac, obok którego przejeżdża bardzo często.

- Zawsze kieruje wzrok na ten piękny, chociaż już zniszczony pałacyk. Czasami będę mógł się zatrzymać przy obelisku i powspominać historię. To piękna rzecz - mówi poseł Bogdan Latosiński.

Uroczystościom w Śladkowie Dużym towarzyszyły także występy artystyczne młodzieży oraz piknik niepodległościowy.

Reklama