Wszystkie modele samochodów STAR będą w jednym miejscu

Data publikacji: 24.09.2018 13:31
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Kielce. 04.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach ma powstać nowa hala, która zostanie przeznaczona na ekspozycję gromadzonych w tym miejscu samochodów STAR. Dyrektor EkoMuzeum Tomasz Kordeusz zaznacza, że misją placówki jest zebranie wszystkich modeli ciężarówek produkowanych w Starachowicach. Znaczna część samochodów już jest w zasobach muzeum, potrzebna jest jednak hala, w której mogłyby być eksponowane.

Jest już wstępny projekt obiektu, który ma wkomponować się w XIX-wieczne otoczenie Muzeum. Hala ma być podpiwniczona i wyposażona w zaplecze gastronomiczne. Obok seryjnych ciężarówek ma tam zostać wyeksponowany  papamoblie – Star, którym Jan Paweł II jeździł podczas pielgrzymki w 1979 roku.

Hala o wymiarach 20 na 60 metrów ma stanąć na miejscu, w którym obecnie znajduje się pole marsjańskie. Na nim przed tygodniem rozgrywane były międzynarodowe zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge.

Umowa na organizację zawodów robotycznych podpisana została na dwa lata, w Starachowicach odbędą się jeszcze w 2019 roku. Jeżeli Muzeum uzyska dofinansowanie z RPO, w tym miejscu rozpocznie się budowa hali. Jednak, jak podkreśla dyrektor Tomasz Kordeusz, na ośmiohektarowym terenie EkoMuzeum bez trudu można znaleźć nowe miejsce na pole do rywalizacji robotów.

Koszt wybudowania obiektu to 15 milionów złotych.

Reklama