Kolejna osoba podejrzana w sprawie KKSM

Data publikacji: 26.09.2018 15:08
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
KKSM

KKSM
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Szósta osoba usłyszała zarzuty w sprawie możliwych nieprawidłowości, związanych z prywatyzacją i upadłością Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych. To Andrzej C., podejrzany o poświadczenie nieprawdy w fakturach VAT. Prokuratura Krajowa nie udziela jednak informacji dotyczących zajmowanego przez tę osobę stanowiska.

Dotychczas postępowanie w tej sprawie prowadziła Prokuratura Regionalna w Katowicach. Teraz sprawę przejął Śląski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej. Dział prasowy informuje, że sprawa została przekazana ze względu na rozwojowy charakter postępowania. Wcześniej zarzuty w sprawie usłyszało pięć osób.

Radosławowi O., ówczesnemu szefowi ministerialnego zespołu do spraw prywatyzacji KKSM zarzucono niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień, w związku z procesem prywatyzacji. Z kolei Marcin J. i Małgorzata T., byli członkowie Zarządu Dolnośląskich Surowców Skalnych, które przejęły KKSM są podejrzani o to, że nie zgłosili wniosku o upadłość firmy, w czasie, kiedy pojawiły się ku temu przesłanki.

W sprawie podejrzani są także Andrzej K. i Robert D., byli członkowie zarządu KKSM. Zarzuty mają związek z działaniami podejmowanymi przez nich po prywatyzacji zakładu. Chodziło o masowe zawieranie umów leasingu na maszyny i luksusowe samochody, m. in. marek: Audi i Volvo.

Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych zostały sprywatyzowane w 2011 roku. 85 procent akcji firmy od Skarbu Państwa kupiła spółka Dolnośląskie Surowce Skalne. W kwietniu 2012 r. warszawski sąd ogłosił jej upadłość likwidacyjną. Sprawę prywatyzacji KKSM badała kielecka prokuratura, ale w kwietniu 2014 roku umorzyła śledztwo, ponieważ nie dopatrzyła się nieprawidłowości w działaniach urzędników Ministerstwa Skarbu Państwa. Działania wznowiono po interwencji ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry.

Reklama