Żołnierze otrzymali wyjątkowe wyróżnienia

Data publikacji: 30.09.2018 14:19
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.09.2018 Kielce. Uroczystości w 79. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Minister Jan Józef Kasprzyk dekoruje medalem Pro Patria

30.09.2018 Kielce. Uroczystości w 79. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Minister Jan Józef Kasprzyk dekoruje medalem Pro Patria
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Medale Pro Patria wręczono w Kielcach podczas obchodów 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. To polskie resortowe odznaczenie cywilne przyznawane przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in.: major Arkadiusz Radziński, komendant garnizonu Kielce, major Andrzej Szostak z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce i pułkownik Artur Barański, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Odznaczenia odebrali z rąk ministra Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Pułkownik Artur Barański podkreślił, że to bardzo honorowe wyróżnienie dla oficera Wojska Polskiego. Powiedział, że do wojska trafił kilkadziesiąt lat temu. Przyznał, że ma już za sobą 25 lat służby.

- Miłość do wojska rozwijała się w miarę poznawania wojska. W tej chwili, po kilkudziesięciu latach nie wyobrażam sobie życia bez munduru, podnoszenia swoich kwalifikacji po to, żeby być żołnierzem i służyć dla Polski - podkreślił.

Major Andrzej Szostak powiedział, że jest zaskoczony otrzymaniem odznaczenia.

- To jest duże wyróżnienie i zaskoczenie, że moja służba w regionie świętokrzyskim została doceniona. Jestem tu od ponad dekady, uczestniczę w najważniejszych wydarzeniach naszego regionu - wojskowych, patriotycznych, religijnych. Tuż po maturze zdecydowałem, że swoje całe dorosłe życie poświęcę służbie wojskowej i tak się stało - zaznaczył.

Medal „Pro Patria” został ustanowiony 1 września 2011 roku i zastąpił Medal „Pro Memoria”. Uhonorowane medalem „Pro Patria” mogą być osoby i instytucje „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”. Nadawany jest przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na podstawie udokumentowanych wniosków naczelnych władz organizacji kombatanckich i ofiar represji, a także organów administracji rządowej i samorządowej szczebla wojewódzkiego i powiatowego oraz polskich placówek dyplomatycznych.

W ramach uroczystości wręczono także medal Pro Bono Poloniae. Jest on wręczany w uznaniu szczególnych zasług w upowszechnianiu wiedzy historii walk niepodległościowych, krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie oraz poza granicami kraju. Otrzymał go Przemysław Jerzy Witek.

Podobne wiadomości
Reklama