Kalendarz badań kobiety w ciąży

Data publikacji: 01.10.2018 15:38
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
13.06.2016. Grażyna Nowak - pielęgniarka koordynująca salę porodową w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka

13.06.2016. Grażyna Nowak - pielęgniarka koordynująca salę porodową w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Ciąża to nie tylko okres oczekiwania na narodziny dziecka, ale także czas, w którym kobieta musi wykonywać znacznie więcej badań niż zwykle. Przyszła mama zastanawia się, czy maleństwo rośnie zdrowo i nic mu nie grozi. Można to sprawdzić przy pomocy rożnych badań.

O tym, jakie to badania rozmawialiśmy z Grażyną Nowak, położną koordynującą sali porodowej w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka

- Kiedy kobieta w ciąży powinna się po raz pierwszy zgłosić do ginekologa?

Optymalny czas, to 7 lub 8 tydzień ciąży. Każda kobieta wie, kiedy zatrzymała jej się miesiączka albo wie kiedy zaszła w ciążę. Ginekolog na pewno powie ciężarnej, jak ma postępować ze sobą.

- Ważnym badaniem jest ustalenie grupy krwi matki.

Tak, to bardzo ważne badanie. Według nowych wytycznych wymagany jest tzw. wynik powtórzony. Każda ciężarna powinna mieć dwa razy pobraną krew, najlepiej z dwóch różnych wkłuć i w dwóch rożnych laboratoriach i w różnym czasie. Jeżeli drugi wynik grupy krwi wyjdzie taki sam jak pierwszy, wówczas mówimy o wyniku powtórzonym.

- Czy kobieta w ciąży powinna wykonywać cytologię?

Jak najbardziej. To badanie powinna wykonać około 9 – 10 tygodnia ciąży wykonać. Jeśli nie ma uzasadnionego powodu, żeby je powtórzyć, to wystarczy tylko to jedno badanie przez cały okres trwania ciąży. W 9 – 10 tygodniu powinno się także wykonać badanie poziomu cukru na czczo, jak również badanie stomatologiczne. Z kolei badanie moczu proponujemy robić co miesiąc.  

- Jakie jeszcze inne badania powinna wykonać kobieta w ciąży?

Bardzo ważnym jest badanie USG. Wykonuje się je w pierwszym trymestrze ciąży, między 11. a 14. tygodniem ciąży. Później można je sukcesywnie powtarzać, ale to pierwsze jest niezwykle istotne. To badanie służy do oceny stanu płodu. Pozwala na jego dokładną obserwację na każdym etapie rozwoju.

Więcej na temat badań, jakie kobieta w ciąży powinna wykonać można posłuchać poniżej:

Część pierwsza:

Część druga:

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama