Bezpłatna spirometria w szpitalu w Czerwonej Górze

Data publikacji: 02.10.2018 06:50
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze
Czerwona Góra. 30.06.2016 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Z bezpłatnych badań spirometrycznych będzie można skorzystać dziś w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze. Spirometria to test sprawności oddechowej płuc. Jest on przydatny w diagnozowaniu chorób płuc, takich jak astma lub przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Jak informuje Youssef Sleiman, dyrektor szpitala, z badania powinny skorzystać przede wszystkim osoby palące tytoń oraz u których występuje duszność, długotrwały kaszel i szybko się męczą.

- Spirometrię powinna wykonać każda osoba paląca papierosy powyżej 40 roku życia, bez względu czy występują u niej jakiekolwiek objawy choroby układu oddechowego, czy też nie. Część chorób płuc początkowo może nie dawać żadnych oznak, a w badaniach spirometrycznych wyjdą odchylenia od normy - mówi Youssef Sleiman.

- Bezpłatne badania spirometryczne w szpitalu w Czerwonej Górze będzie można wykonać w godzinach 14.00 - 17.00. Natomiast w środę te badania będą wykonywane od 8.00 do 12.00 w Wojewódzkiej Przychodni Specjalistycznej przy ulicy Jagiellońskiej 72 w Kielcach - dodaje Youssef Sleiman.

- Badanie spirometryczne daje nam informacje na temat wydolności układu oddechowego, pojemności płuc, drożności dróg oddechowych. Czasami samo badanie i wywiad jest wystarczające, by rozpoznać chorobę u pacjenta i wdrożyć leczenie - dodaje dyrektor Sleiman.

Z bezpłatnych badań spirometrycznych dziś oraz w czwartek i piątek będzie można także skorzystać w Szpitalu Powiatowym w Starachowicach.

Bezpłatne badanie spirometryczne, w ramach trwających od poniedziałku Dni Spirometrii będzie można wykonać w sumie w ponad 200 placówkach na terenie całego kraju.

Podobne wiadomości
Reklama