Nie wszystkie wady serca są niebezpieczne dla zdrowia

Data publikacji: 02.10.2018 14:03
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Hubert Konstantynowicz, kardiolog

Hubert Konstantynowicz, kardiolog
02.10.2018 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

W Polsce wady serca ma około 100 tysięcy osób, a wielu z nas nawet nie wie, że ma tę przypadłość. Jakie są objawy wad serca, jak można je leczyć i czy wszystkie wady serca są niebezpieczne dla naszego zdrowia? O tym rozmawialiśmy z dr. n. med. Hubertem Konstantynowiczem, kardiologiem.

- Panie doktorze, kiedy możemy mówić o wadzie serca?

Wada serca, to nieprawidłowe połączenie między jamami serca, nieprawidłowa czynność zastawek (ich zwężenie, niedomykalność) albo nieprawidłowa droga przepływu krwi. Ogólnie mówiąc, wady serca dzielimy na wrodzone i nabyte. Wady wrodzone występują u około jednego procenta noworodków.

- Czy można mieć wadę serca i nawet o tym nie wiedzieć?

Oczywiście tak, dlatego że spektrum objawów jest tutaj bardzo szerokie. Wada serca może być tak mała, że nie stanowi żadnego problemu, żadnego upośledzenia pracy serca. Chory może żyć wiele, wiele lat bez żadnych dolegliwości.  Są jednak też wady serca, które są niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Te wymagają interwencji i operacji wkrótce po urodzeniu.

- Które wady serca występują najczęściej?

Z wad wrodzonych najczęstszy jest ubytek przegrody międzyprzedsionkowej, ubytek przegrody międzykomorowej, przetrwały przewód tętniczy Botalla. Natomiast najczęstsze wady nabyte, to niedomykalność zastawek – zastawki mitralnej, czy zastawki aortalnej. 

- Jak lekarz diagnozuje wadę serca?

Zazwyczaj jest tak, że pacjent zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu z powodu jakiejś dolegliwości, np. kołatania serca, arytmii, męczenia się, czy duszności. Wówczas lekarz, badając takiego pacjenta aparatem echokardiograficznym, wykrywa lub nie wadę serca. O wadzie serca mogą też świadczyć szmery nad sercem, które lekarz usłyszy podczas badaniem stetoskopem. 

- Jak się leczy wady serca?

Wady serca leczymy w zależności od zaburzeń hemodynamicznych, jakie wada wywołuje. Jeżeli mamy wadę serca, ale nie mamy żadnych dolegliwości, serce nie jest powiększone, wada jest niewielka, to jej po prostu nie leczymy.  W tym przypadku nie wprowadzamy też żadnych ograniczeń, np. zaprzestania uprawiania jakiejś dyscypliny sportowej, czy wykonywania zawodu. Żyjemy normalnie. Natomiast jeżeli zaczynają się dolegliwości, wówczas wadę serca leczymy w zależności od tych dolegliwości. Jeżeli jest arytmia, to ją leczymy, a jeżeli niewydolność serca, to leczymy tę chorobę. Niektóre wady serca wymagają wręcz operacji.

Tagi do tego wpisu
Reklama