Starodawny gród w Wiślicy zostanie odbudowany [WIZUALIZACJA]

Data publikacji: 08.10.2018 15:05
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wiślica. Wizualizacje historycznej trasy turystycznej

Wiślica. Wizualizacje historycznej trasy turystycznej
Fot. Studio Architektoniczne, Andrzej Kadłuczka „ARCHE-CON”

Zespół architektów pod kierunkiem profesora Andrzeja Kadłuczki zaprojektuje historyczną trasę turystyczną w Wiślicy. Naukowiec jest autorem m. in. szlaku turystycznego po podziemiach Rynku Głównego w Krakowie.

Zaproponowana przez niego koncepcja „Przez pradzieje chrześcijańskiej Wiślicy” okazała się najlepsza w ogłoszonym przez władze miejscowości konkursie. Trasa ma być poprowadzona tak, by wyeksponować najcenniejsze zabytki tego najmniejszego miasta w Polsce z ponad 1200-letnią historią i przyciągnąć turystów.  

Trasa jest częścią dużego projektu, którego najważniejszym elementem jest rekonstrukcja dawnej zabudowy XI-wiecznego grodziska.

Sekretarz gminy, Jacek Balicki mówi, że projekt zakłada m. in. wyeksponowanie wału i kamiennego muru obronnego, odtworzenie bramy grodziska belek i dwóch domów  zaadaptowanych na pawilon muzealny. Powstanie także tunel łączący ekspozycję archeologicznej wału grodziska z ekspozycją cysterny, studni i pieca. Pozostałą część zabudowy uzupełnią żywopłoty, elementy małej architektury i tablice informacyjne.         

Rozciągający się na obszarze 2 hektarów gród położony będzie wśród łąk, około 600 metrów na południowy wschód od centrum miejscowości. Wokół grodziska poprowadzona zostanie specjalna ścieżka widokowa, która, jak dodaje, Jacek Balicki, będzie prowadziła również do innych części miejscowości.   

Projekt zakłada także budowę przestrzennej rzeźby kościoła św. Marcina, który przed wiekami stał w Wiślicy. Odwzorowanie jego murów ma być możliwe dzięki nowoczesnym ekranom projekcyjnym i iluminatorom świetlnym.  W ramach rewitalizacji Wiślicy  nad Nidą powstanie przystań kajakowa i pole biwakowe.    

Dokumentacja projektowa ma być gotowa do końca roku. Budowa turystycznej trasy rozpocznie się natomiast na początku przyszłego. Prace mają kosztować około 5 milionów złotych. W znacznej części koszt pokryje przyznana unijna dotacja. Władze Wiślicy zabiegają również o dotację na ten cel z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reklama