Miasto usunie niebezpieczne odpady, a właściciel składowiska zapłaci karę

Data publikacji: 08.10.2018 17:40
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Składowisko niebezpiecznych odpadów przy ulicy Krakowskiej

Składowisko niebezpiecznych odpadów przy ulicy Krakowskiej
Kielce. 08.10.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Miasto usunie chemikalia składowane przy ulicy Krakowskiej w Kielcach, a za sprzątanie zapłaci właściciel. Ponadto Tadeusz D. – prezes firmy LJ Eko, na terenie której znajdują się odpady, otrzyma karę pieniężną za świadome zanieczyszczanie środowiska.

Jak mówi Witold Bruzda z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska kara może wynieść od 10 tysięcy do miliona złotych. Zaznacza przy tym, że Wojewódzki Inspektorat będzie starał się, aby kara była adekwatna do popełnionego czynu.

Przypomnijmy, że na terenie zakładów Agroma przy ulicy Krakowskiej w Kielcach znajduje się składowisko niebezpiecznych odpadów. Na placu, który wynajęła spółka LJ Eko, znajduje się kilkaset beczek i pojemników zawierających między innymi odpady ropopochodne. Właściciel firmy otrzymał zezwolenie na magazynowanie odpadów w 2017 roku. Jak się okazuje, na działce znalazły się jednak materiały, na które spółka nie posiadała zezwolenia i które były składowane w sposób nieprawidłowy.

Jak mówi Ryszard Muciek, dyrektor Wydziału Usług Komunalnych i Zarządzania Środowiskiem termin usunięcia odpadów przez właściciela składowiska upłynął 30 września. Przez następne dwa dni teren skontrolowany był przez Wydział Usług Komunalnych i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, w trakcie którego zapadła decyzja o odebraniu pozwolenia właścicielowi.

Dwa podobne składowiska chemikaliów znajdują się w miejscowości Nowiny. Oba należące do różnych właścicieli. Firma Unipolis dzierżawiąca teren przy ulicy Pawiej powiązana jest z Tadeuszem D. – właścicielem terenu przy ulicy Krakowskiej w Kielcach. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska planuje w najbliższym czasie przeprowadzić tam kontrolę, która również może skończyć się odebraniem zezwolenia i zamknięciem firmy. Tadeusz D. jest byłym wójtem Piekoszowa oskarżonym o korupcję. Prokuratura postawiła mu łącznie 34 zarzuty, w tym przekroczenia uprawnień oraz przyjmowania korzyści majątkowych. Sprawa od kilku lat toczy się przed sądem.

Teren przy ulicy Perłowej należący do firmy Performance – Car został zamknięty w czerwcu. Za wywóz nieczystości odpowiada Starostwo Powiatowe w Kielcach. 33-letni właściciel składowiska przy Perłowej - Łukasz P. został zatrzymany. Prokurator przedstawił podejrzanemu zarzut składowania substancji niebezpiecznych zagrażających życiu lub zdrowiu człowieka.

Aktualnie teren przy ulicy Krakowskiej w Kielcach jest monitorowany. Pilnuje go Straż Miejska.

Reklama