Urząd marszałkowski zablokował podwyżki pensji? Pielęgniarki grożą strajkiem

Data publikacji: 08.10.2018 20:08
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Kielce. 27.07.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Strajk głodowy zapowiadają pielęgniarki i położne zatrudnione w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Jak informuje Anna Głownia, zastępca przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych szpitala na Czarnowie, od dwóch miesięcy pielęgniarki i położne negocjowały z dyrekcją podwyżkę wynagrodzenia. Nie chciała jednak powiedzieć, o jaką kwotę chodzi.

Jednak jak twierdzi Anna Głownia, podwyżki pensji zablokował urząd marszałkowski, który jest organem prowadzącym dla tej lecznicy.

- Rozmowy były na dobrej drodze, a teraz dowiedziałyśmy się, że prawdopodobnie dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim zabroniła podwyższać pielęgniarkom pensje - ponad to co dotyczy rozporządzenia i porozumienia z 9 lipca tego roku, czyli o tysiąc sto złotych – mówi Anna Głownia.

Anna Nocuń, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach informuje tymczasem, że nigdy nie zabraniała dyrektorom szpitali podległych urzędowi zwiększać wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych.

- Nie powiedziałam, że dyrektorowi nie wolno podwyższać pielęgniarkom pensji. Natomiast wszystkich podległych pod urząd marszałkowski dyrektorów szpitali poprosiłam o spotkanie byśmy porozmawiali na temat podwyżek dla pielęgniarek i wypracowali stanowisko w tej sprawie. Ja nie mam prawa, ani nigdy tego nie robiłam, by dyrektorom coś kazać, czy zakazywać – dodała Anna Nocuń.

Jak informuje Anna Mazur – Kałuża, rzecznik szpitala na Czarnowie, dyrekcja lecznicy z pielęgniarkami i położnymi zamierza spotkać się w ciągu kilku najbliższych dni i ma nadzieję, że uda się wypracować kompromis.

Pielęgniarki zapowiadają, że jeżeli nie uda im się sprawie dodatkowych pieniędzy porozumieć z dyrekcją strajk głodowy rozpoczną za tydzień.

Przypomnijmy, wedle porozumienia z ministerstwem zdrowia, od lipca tego roku do podstawy wynagrodzenia pielęgniarek i położnych wliczono dodatki w wysokości 1100 zł.

Reklama