Ratusz pyta kielczan o wygląd placu przed dworcem PKP

Data publikacji: 09.10.2018 15:00
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Wizualizacje przebudowy dworca PKP, wariant A - przestrzeń reprezentacyjna placu związana bezpośrednio z budynkiem dworca

Kielce. Wizualizacje przebudowy dworca PKP, wariant A - przestrzeń reprezentacyjna placu związana bezpośrednio z budynkiem dworca
Fot. Urząd Miasta Kielce

Kielczanie mogą zadecydować jak będzie wyglądał teren przed dworcem PKP w Kielcach. Ratusz ogłosił sondę, w której można wybrać jedną z dwóch koncepcji zakładającej remont Placu Niepodległości.

Artur Hajdorowicz, dyrektor Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji w Urzędzie Miasta Kielce, tłumaczy, że ze względu na planowy remont obiektu oraz budowę nad torami parkingu zmieni się funkcja placu bezpośrednio przed stacją kolejową. Do tej pory był on parkingiem. Po zmianach ma to być przestrzeń reprezentacyjna wyposażona w zieleń i małą architekturę.

Mieszkańcy mają do wyboru dwie propozycje, które różnią się przede wszystkim umiejscowieniem pasa dojazdowego oraz postoju dla taksówek oraz tzw. parkingu kiss&ride. Wariant „A” zakłada, że  przestrzeń reprezentacyjna placu zostanie bezpośrednio połączona z budynkiem dworca. Postoje dla samochodów zostaną przesunięte w pobliżu przystanków autobusowych przy ulicy Żelaznej.

Z kolei wariant „B” przewiduje, że plac zostanie połączony ze strefą przystanków, a taksówki będą zatrzymywać się bezpośrednio przed dworcem.

Artur Hajdorowicz wyjaśnia, że w obu rozwiązaniach można doszukiwać się zalet i wad. Wstępne opinie profesjonalistów są bardzo zróżnicowane i dlatego zdecydowano się zapytać o zdanie mieszkańców. Dyrektor dodaje, że jedynym pewnym założeniem jest umieszczenie istniejącego Pomnika Niepodległości na przedłużeniu osi ulicy Sienkiewicza.

Głos można oddać na platformie Idea Kielce. Dyrektor dodaje, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni powinna być gotowa koncepcja parkingu nad torami. Zgodnie z wstępnymi założeniami ma on pomieścić około 300 aut.

Reklama