„Debaty o Kielcach”: Chłodnicki i Gierada [WIDEO]

Data publikacji: 10.10.2018 16:30 / Data aktualizacji: 10.10.2018 17:00
Autor: Radosław Podsiadły / Kategoria: Wiadomości z regionu
„Debaty o Kielcach”: Marcin Chłodnicki i  Artur Gierada. Na zdjęciu (od lewej): Marcin Chłodnicki - kandydat na prezydenta Kielc, Beata Oleś - TVP 3 Kielce, Radosław Podsiadły - Polskie Radio Kielce i Artur Gierada - poseł PO i kandydat na prezydenta Kielc

„Debaty o Kielcach”: Marcin Chłodnicki i Artur Gierada. Na zdjęciu (od lewej): Marcin Chłodnicki - kandydat na prezydenta Kielc, Beata Oleś - TVP 3 Kielce, Radosław Podsiadły - Polskie Radio Kielce i Artur Gierada - poseł PO i kandydat na prezydenta Kielc
Kielce. 10.10.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Marcin Chłodnicki, kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Artur Gierada – popierany przez Koalicję Obywatelską, czyli PO i Nowoczesną, zmierzyli się w trzeciej debacie prezydenckiej organizowanej wspólnie przez Radio Kielce i TVP3 Kielce.

PROGRAM WYBORCZY MARCINA CHŁODNICKIEGO

PROGRAM WYBORCZY ARTURA GIERADY

Gospodarzem środowego spotkania był Marcin Chłodnicki, który zaprosił od debaty kandydata Koalicji Obywatelskiej Artura Gieradę.

Kandydaci zmierzyli się w dwóch rundach, w pierwszej odpowiadali na pytania prowadzących  dotyczące wydatków publicznych miasta oraz kwestii związanych z komunikacją. W drugiej rundzie odpowiadali wzajemnie na swoje pytania.

Zdaniem Marcina Chłodnickiego, kandydata SLD na prezydenta Kielc, mieszkańcy powinni mieć zdecydowanie większy wpływ na ustalanie budżetu i określanie wydatków miejskich. Jak zaznaczył wiele pomysłów na które, jako radny zwracał uwagę w tej kadencji, nie znalazły poparcia. To między innymi program in vitro dla Kielc, czy wiele interpelacji drobnych dotyczących remontu chodników, czy ustawienia dodatkowej ilości koszy na śmieci o które zabiegali mieszkańcy.

- W moim programie znajduje się zapis mówiący także o rozdysponowaniu od 15 do 30 procent budżetu Miejskiego Zarządowi Dróg, do dyspozycji mieszkańców, którzy mogliby decydować o tym, które drogi ich zdaniem należy wyremontować - zaznacza Marcin Chłodnicki.

Artur Gierada, kandydat Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że także w kwestii budżetu jego głównym założeniem jest podział Kielc na dzielnice, które dysponowałyby swoim własnym budżetem.

- Takie rozwiązanie umożliwiło by faktycznie mieszkańcom decydowanie o tym gdzie i na co będą wydawane ich pieniądze. Nie chcę oddawać tego budżetu spółdzielniom, ale właśnie mieszkańcom. Dlatego chcę ich zachęcić do tego, aby zwiększyli swoją aktywność obywatelską, ponieważ jako Kielce jesteśmy najmniej aktywnych społecznie miast w Polsce. Będę przekonywał o tym, aby w dzielnicach zasiadali radni, którzy będą pełnić tę funkcję społecznie, za co nie będą pobierać diety ani wynagrodzenia - zaznacza.

W drugiej części debaty kandydaci odpowiadali na pytania dotyczące komunikacji w Kielcach. 

Marcin Chłodnicki, twierdzi, że w zakresie transportu jego głównym punktem dotyczącym komunikacji jest polityka zrównoważonego transportu.

- Stawiamy przede wszystkim na bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży szkolnej. Obecnie wszystkie wpływy z biletów komunikacji miejskiej wynoszą 33 miliony złotych rocznie. Jeżeli zrezygnujemy z pobierania opłaty dla uczniów, a w dalszym etapie dla wszystkich pasażerów, będziemy szukać tych oszczędności w innych segmentach budżetu - dodaje.

Zdaniem Artura Gierady, bezpłatna komunikacja miejska wiąże się z dużymi obciążeniami dla budżetu.

- W moim programie wyborczym znajduje się wiele rozwiązań mających na celu usprawnienie komunikacji. Polegać ma ona przede wszystkim na zmianie i reorganizacji siatki połączeń komunikacji miejskiej, a także stworzenie centrów przesiadkowych i linii dedykowanych między innymi dla seniorów - zaznacza.

Gospodarzem czwartkowej debaty będzie Artur Gierada, kandydat Koalicji Obywatelskiej, który zmierzy się z Wojciechem Lubawskim

„DEBATY O KIELCACH” W RADIU KIELCE I TVP3 KIELCE

Codziennie, do poniedziałku (15 października) o godzinie 16.30 dziennikarze Radia Kielce i TVP3 Kielce pytają pretendentów do fotela prezydenta stolicy regionu o zawarte w ich programach rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców, kierunków rozwoju miasta, polityki senioralnej i kluczowych inwestycji służących rozwojowi Kielc. Uczestnicy dyskusji zadają także pytania swoim konkurentom.

Zaprosiliśmy wszystkich zarejestrowanych kandydatów: Wojciecha Lubawskiego, Artura Gieradę, Bogdana Wentę, Marcina Chłodnickiego, Krzysztofa Adamczyka, Arkadiusza Jelonka i Piotra Liroya-Marca. Ostatni z nich, jako jedyny, odmówił udziału w debatach. Każdy z zaproszonych będzie gospodarzem jednej debaty i to on wskazał, z kim chciałby się zmierzyć.

HARMONOGRAM DEBAT:

Czwartek (11 października): gospodarz Artur Gierada - zaproszony Wojciech Lubawski

Piątek (12 października): gospodarz Bogdan Wenta - zaproszony Marcin Chłodnicki

Poniedziałek (15 października): gospodarz Wojciech Lubawski - zaproszony Marcin Chłodnicki

Po każdym programie gospodarz debaty będzie w godz. 17.00 - 17.30 odpowiadał telefonicznie na pytania słuchaczy - nr tel. 41 200 20 20.

Reklama