Minister Gadomski przekazał w Kielcach pieniądze na SOR-y

Data publikacji: 11.10.2018 11:20 / Data aktualizacji: 11.10.2018 11:57
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Konferencja prasowa Sławomira Gadomskiego, wiceministra zdrowia w urzędzie wojewódzkim. Podpisanie umów na wsparcie szpitalnych oddziałów ratunkowych i umów na stypendia dla pielęgniarek. Na zdjęciu: Sławomir Gadomski - wiceminister zdrowia

Konferencja prasowa Sławomira Gadomskiego, wiceministra zdrowia w urzędzie wojewódzkim. Podpisanie umów na wsparcie szpitalnych oddziałów ratunkowych i umów na stypendia dla pielęgniarek. Na zdjęciu: Sławomir Gadomski - wiceminister zdrowia
Kielce. 11.10.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

1,5 miliona złotych dla czterech świętokrzyskich szpitali przekazał wiceminister zdrowia. Pieniądze przeznaczone będą na doposażenie szpitalnych oddziałów ratunkowych działających w tych lecznicach.

Pieniądze otrzymały Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach oraz szpitale powiatowe w Starachowicach, Skarżysku-Kamiennej i Sandomierzu.

Jak poinformował Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia, dzięki dotacji z resortu zdrowia cztery świętokrzyskie szpitale kupią nowoczesny sprzęt do szpitalnych oddziałów ratunkowych, który przede wszystkim będzie służył małym pacjentom.

- Te projekty mają na celu doposażenie szpitalnych oddziałów ratunkowych w aparaturę dla dzieci. Ten sprzęt będzie dostosowany do rozmiarów dzieci i do specyfiki diagnostyki. Warto  również podkreślić, że aparatura będzie także odporna na pewne ruchy dziecka, które są znacznie mniej kontrolowane niż u osób dorosłych - dodał wiceminister Sławomir Gadomski.

Konferencja prasowa Sławomira Gadomskiego, wiceministra zdrowia w urzędzie wojewódzkim. Podpisanie umów na wsparcie szpitalnych oddziałów ratunkowych i umów na stypendia dla pielęgniarek. Przekazanie funduszy dla Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w SandomierzuKielce. 11.10.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Blisko 300 tysięcy złotych otrzymał Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Jak powiedział Andrzej Domański, dyrektor tej lecznicy, dotacja  pozwoli na zakup dwóch defibrylatorów, aparatu do znieczulania oraz aparatu USG. Sprzęt ten będzie służył małym pacjentom trafiającym do centrum urazowego dla dzieci, którego otwarcie ma nastąpić w przyszłym roku.

- Jesteśmy na ostatnim, etapie procedury, czyli czekamy na pozwolenie na budowę centrum urazowego dla dzieci. Myślę, że pod koniec przyszłego roku uda nam się już tę inwestycję zrealizować - dodał Andrzej Domański.

Pieniądze na doposażenie szpitalnego oddziału ratunkowego otrzymał także Szpital Powiatowy w Starachowicach. Jak przyznała Katarzyna Arent, dyrektor lecznicy, jednostka otrzymała ponad 265 tysięcy złotych.

- To jest bardzo dobry dzień dla naszego szpitala. Dzięki temu zakupimy respirator, defibrylator, cztery kardiomonitory, zestawy intubacyjne i aparat USG. To zdecydowanie usprawni pracę szpitalnego oddziału ratunkowego, obsługę i diagnostykę - przyznała Katarzyna Arent.

Jak podkreślił Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, dodatkowe pieniądze z pewnością przysłużą się podniesieniu standardu usług medycznych w szpitalach, które dziś otrzymały dofinansowanie.

- Istotne jest również to, że Ministerstwo Zdrowia i polski rząd wspiera nie tylko duże projekty, ale  także te mniejsze, powiatowe jednostki - dodał Krzysztof Słoń.

Prawie 500 tysięcy złotych trafiło do Szpitala Powiatowego w Skarżysku   Kamiennej, a  460 tysięcy do Szpitala Specjalistycznego w Sandomierzu .

W sumie w całym kraju umowy na doposażenie szpitalnych oddziałów ratunkowych, na łączną kwotę 36 milionów złotych, Ministerstwo Zdrowia podpisało z 93 lecznicami.

Z kolei Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim dostała ponad 2 miliony 400 tysięcy złotych. Pieniądze przeznaczy na stypendia dla pielęgniarek. 800 złotych, co miesiąc będą mogli otrzymać studenci ostatnich dwóch lat, a 1000 złotych miesięcznie przez dwa lata absolwenci rozpoczynający pracę w zawodzie pielęgniarskim.

Posłuchaj rozmowy ze Sławomirem Gadomskim, wiceministrem zdrowia:

Sławomir Gadomski - wiceminister zdrowia11.10.2018 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Reklama