„Debaty o Kielcach”: Gierada i Lubawski [WIDEO]

Data publikacji: 11.10.2018 16:30 / Data aktualizacji: 11.10.2018 17:00
Autor: Radosław Podsiadły , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
„Debaty o Kielcach”: Artur Gierada i Wojciech Lubawski. Na zdjęciu (od lewej): Artur Gierada - poseł PO i kandydat na prezydenta Kielc, Beata Oleś - TVP 3 Kielce, Radosław Podsiadły - Polskie Radio Kielce, Wojciech Lubawski - prezydent Kielc

„Debaty o Kielcach”: Artur Gierada i Wojciech Lubawski. Na zdjęciu (od lewej): Artur Gierada - poseł PO i kandydat na prezydenta Kielc, Beata Oleś - TVP 3 Kielce, Radosław Podsiadły - Polskie Radio Kielce, Wojciech Lubawski - prezydent Kielc
Kielce. 11.10.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Artur Gierada, kandydat Koalicji Obywatelskiej i Wojciech Lubawski, prezydent Kielc ubiegający się o reelekcję startujący z komitetu Porozumienie Samorządowe, zmierzyli się w czwartej debacie prezydenckiej organizowanej wspólnie przez Radio Kielce i TVP3 Kielce. Audycję nadawaliśmy na żywo jednocześnie w Radiu Kielce i TVP3 Kielce.

 

Gospodarzem czwartkowego spotkania był Artur Gierada, który zaprosił od debaty ubiegającego się o reelekcję Wojciecha Lubawskiego.

 

Kandydaci zmierzyli się w dwóch rundach, w pierwszej odpowiadali na pytania prowadzących,  dotyczące polityki senioralnej i tego czy Kielce zasługują na miano „miasta przyjaznego seniorom”, oraz wykorzystanie przez miasto unijnych inwestycji.

 

W drugiej rundzie kandydaci odpowiadali wzajemnie na swoje pytania.

 

Artur Gierada, gospodarz debaty zaznaczył, że adresatem polityki senioralnej są właśnie osoby starsze.

 

- Przedstawiając swój program dla seniorów zaznaczałem, że miasto musi wykorzystać aktywność seniorów. Uważam, że dziś istotne dla nas nie powinny być tylko kwestie samej infrastruktury i obiektów  ale całokształtu polityki senioralnej. 

 

Prezydent Wojciech Lubawski, zaznaczył, że  w Kielcach otworzono już 12 klubów seniora,

 

- Każdy z tych dwunastu klubów ma swoją specyfikę, pytania o to w jakich godzinach powinny być otwarte i w jakie dni zależy przede wszystkim od seniorów i ich woli. W każdym z tych miejsc dzieją się rzeczy niezwykłe, ponieważ osoby mające już często ponad 80 lat mają możliwość poznawania języka angielskiego, organizowane są dla seniorów kursy tańca, to rzeczy, które kiedyś byłyby nie do pomyślenia - dodał.

 

Jak podkreśla Wojciech Lubawski, mieszkania chronione, złota jesień, które funkcjonują w Kielcach są pewnym fenomenem, który wynika z faktycznych potrzeb seniorów.

 

- Dzisiaj te mieszkania chronione, których jest 140 spełniają bardzo ważne funkcje, również te opiekuńcze, ich lokatorzy mają dostęp do lekarza i sanitariusza, budynki są zaopatrzone w windy, wszystko po to, aby stworzyć komfortowe warunki dla seniorów- zaznacza.

 

Artur Gierada, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Kielc, podkreśla, że dla niego program mieszkań socjalnych „złota jesień”, jest naturalnym kierunkiem, który jako przyszły prezydent również będzie realizował.

 

- W Kielcach będzie przybywać ludzi starszych i samotnych, dlatego należy rozwijać oferty wsparcia dla seniorów. W moim programie znajdują się także takie elementy, jak program "złota rączka", czy duże centrum seniora: byłoby to miejsce w którym seniorzy z całego miasta mogli aktywizować się, zgłaszać swoje pomysły, po to aby wykorzystywać drzemiący w nich potencjał - zaznacza.

 

Zdaniem Wojciecha Lubawskiego dla seniorów korzystniejsza może być sieć mniejszych ośrodków, klubów seniora które zabezpieczają potrzeby tych ludzi na terenie całego miasta.

 

- Zapewniam, że żaden z 12 klubów nie powstał tylko z mojej inicjatywy, za każdym z nich stały potrzeby seniorów, którzy zgłaszali się do mnie z takimi prośbami i apelami - dodał.

 

W drugiej części debaty kandydaci odpowiadali na pytania dotyczące wykorzystania unijnych inwestycji i programów przez Kielce.

 

Zdaniem Artura Gierady w Kielcach faktycznie dużo się inwestuje, jednak jego zdaniem pod względem gospodarczym miasto przespało kilka ostatnich lat.

 

- W przypadku inwestycji drogowych w mieście zmieniło się bardzo dużo biorąc pod uwagę węzeł Żelazna, czy Żytnia, które zostały zrealizowane przy wsparciu środków z RPO. Niepokoją także te projekty, które nie zostaną zrealizowane ze środków unijnych. To między innymi rewitalizacja i projekt smart city - zaznacza.

 

Zdaniem Wojciecha Lubawskiego, dysponentem środków unijnych jest zarząd województwa, który oceniał projekty, nie chcę jednak krytykować jego decyzji, mimo, że uważam że nasze projekty były najwyższej jakości.

 

- Największą potrzebą naszego miasta, w ostatnich latach były rozwiązania komunikacyjne, które były naszym priorytetem. Jeżeli chodzi o rozwój przedsiębiorczości to niepodważalnym sukcesem jest budowa na kilkunastu hektarach Kieleckiego Parku Technologicznego, który jest największym parkiem w kraju. Nawet premier Morawiecki, podkreśla że nasz park jest najlepszy w Polsce. Obecnie znajduje się w nim ponad 200 firm, i kolejne sto, które czekają na ulokowanie się w Kielcach. Dla mnie Park Technologiczny jest najlepszym sposobem zarządzania pieniędzmi przez samorząd w taki sposób, aby rozwijać PKB – zaznacza.

 

Artur Gierada, kandydat Koalicji Obywatelskiej zaznacza, że miasto cierpi na tym, że nie posiada własnych gruntów, które mogłoby oferować przedsiębiorcom. Jak dodał, mamy ponad 20 ha gruntów z planem zagospodarowania przestrzennego, które moglibyśmy scalić i zaoferować pod inwestycje.  

 

Prezydent Kielc, zaznaczył że duży rozwój mimo stosunkowo młodego wieku osiągnęły także dzięki wsparciu funduszy unijnych Targi Kielce.

 

- Targi są nasza wizytówką, rozwijają się bardzo dynamicznie i jesteśmy zdeterminowani do tego, aby rozbudowywać ośrodek wystawienniczy również o nowe hale.

 

Gospodarzem piątkowej debaty będzie Bogdan Wenta, kandydat stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie, który zmierzy się z Marcinem Chłodnickim.

 „DEBATY O KIELCACH” W RADIU KIELCE I TVP3 KIELCE

Codziennie, do poniedziałku (15 października) o godzinie 16.30 dziennikarze Radia Kielce i TVP3 Kielce pytają pretendentów do fotela prezydenta stolicy regionu o zawarte w ich programach rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców, kierunków rozwoju miasta, polityki senioralnej i kluczowych inwestycji służących rozwojowi Kielc. Uczestnicy dyskusji zadają także pytania swoim konkurentom.

Zaprosiliśmy wszystkich zarejestrowanych kandydatów: Wojciecha Lubawskiego, Artura Gieradę, Bogdana Wentę, Marcina Chłodnickiego, Krzysztofa Adamczyka, Arkadiusza Jelonka i Piotra Liroya-Marca. Ostatni z nich, jako jedyny, odmówił udziału w debatach. Każdy z zaproszonych będzie gospodarzem jednej debaty i to on wskazał, z kim chciałby się zmierzyć. 

HARMONOGRAM DEBAT:

Piątek (12 października): gospodarz Bogdan Wenta - zaproszony Marcin Chłodnicki

Poniedziałek (15 października): gospodarz Wojciech Lubawski - zaproszony Marcin Chłodnicki

Po każdym programie gospodarz debaty będzie w godz. 17.00 - 17.30 odpowiadał telefonicznie na pytania słuchaczy - nr tel. 41 200 20 20.

Reklama